PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK 4 RUNDA – 5

PRB4 news, czyli nowości z Programu Rozwoju Bibliotek – 5

Udział w finansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności- Programie Rozwoju Bibliotek, oprócz warsztatów, konsultacji, wsparcia w przygotowaniu diagnozy daje nam możliwość uczestniczenia w tematycznych webinariach i dziś właśnie w takim uczestniczyliśmy.

Dzisiejszy webinar przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a prowadzony przez prezesa Fundacji – Jacka Królikowskiego dotyczył wyzwań współczesności, czyli tego, o czym warto pamiętać przygotowując misję, wizję i plan działania Biblioteki.

Tytułowe wyzwania to sprawy i rzeczy, które wpływają na funkcjonowanie małych i dużych społeczności, trendy, których nie sposób pominąć i zlekceważyć w pracy wszystkich niemalże instytucji.

Zaliczono do nich: narastające zmiany klimatyczne, narastające podziały w społecznościach, pytania związane z trybem (ilością i długością również) pracy, wzrastające nierówności (również cyfrowe) i ruchy migracyjne.
Trendy te, w opinii prezesa FRSI mają charakter współzależny.

Z pewnością tematy te stanowić będą wyraźne tło, kiedy w gronie bibliotekarzy spotkamy się w kolejnej rundzie warsztatowej na początku grudnia – podczas dwudniowych warsztatów o formułowaniu celów i planowaniu działań w Bibliotece, pt. ”Dobrze jest się rozwijać”.

To że „dobrze jest się rozwijać” to jasne, dobrze jest też mieć w tym rozwoju na oku, to co się dzieje na horyzoncie. Będziemy „trzymać rękę na pulsie”.