PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK 4 RUNDA – 2

PRB4 news, czyli nowości z Programu Rozwoju Bibliotek – 2

Wczoraj – 10 06 2021 /czwartek/ Marysia, Milena i Włodek brali udział w spotkaniu otwierającym 4. Rundę Programu Rozwoju Bibliotek. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Jutro już tu jest! Nowe wyzwania dla bibliotek” i było czasem poznania, zapoznania się, rozmowy, inspiracji i wspólnego bycia razem w gronie ponad 70 ( siedemdziesięciu) bibliotek z całego kraju biorących udział w Programie.

 

Spotkanie otworzył profesor Tadeusz Sławek inspirującym wykładem o roli bibliotek; jesteśmy jak tratwa Odysa na internetowym morzu. Inspirujące!

 

Późniejsza debata poświęcona była najważniejszym wyzwaniom, przed którymi stoją dziś biblioteki: jak wspierać mieszkańców? Jak wpływać na poprawę warunków ich życia? Jak być otwartymi? Jak tworzyć miejsce zaufania społecznego? Jak tworzyć przestrzeń do spotkania, rozmowy, wspólnego bycia razem?

 

Poznaliśmy sieci biblioteczne, w których uczestnictwo przyniesie nam wiedzę, wsparcie, poczucie zawodowej solidarności i satysfakcji. Były też warsztaty: warsztat kreatywny i ćwiczenia z ciekawości, wszystko po to, by mieć głowy i oczy nieustająco otwarte na Wasze potrzeby, oczekiwania, pytania, wątpliwości, możliwości i chęci działania! Poznaliśmy mnóstwo małych (jak nasza) bibliotekarskich załóg z całego kraju z gotowością do wspólnego wiosłowania!
Po wakacjach pierwsze warsztaty i szkolenia, z których obiecujemy solidne relacje. To przecież jest Wasza Biblioteka, a na tratwie na wielkim niespokojnym morzu współczesnego życia, o której opowiadał profesor Tadeusz Sławek płyniemy, ( jak głosi hasło naszej biblioteki) wszyscy razem!

 

Równolegle odbywało się szkolenie dotyczące dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami- „Dostępność bibliotek? Sprawdzam! Komunikacja”, w którym brała udział Ola. To spotkanie dało nam wiele do myślenia. Dzięki niemu zrozumieliśmy, że osoby „ze szczególnymi potrzebami” to tak naprawdę zwykli ludzie, jak my czy wy. Nie należy ich wykluczać z życia społecznego, a wręcz przeciwnie. Powinniśmy sprawiać, aby osoby głuche, niewidome, ograniczone ruchowo, czy intelektualnie nie czuły się niezrozumiane przez społeczeństwo. Dlatego też, stopniowo będziemy przystosowywać naszą bibliotekę, aby była ona dostępna dla wszystkich. To spotkanie było pierwszym z trzech z cyklu „Dostępność bibliotek”. Kolejne będą poświęcone barierom architektonicznym oraz dostępności cyfrowej.

 

Program Rozwoju Bibliotek realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i wspiera biblioteki publiczne w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W latach 2009- 2015 program realizowany był w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

 

 

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *