„ZEMSTA RĘKI ŚMIERTELNEJ” #7 – FILIP SPRINGER

Nowy cykl!

Autografy, czyli pozdrowienia pisarek i pisarzy dla Was – Czytelniczek i Czytelników Biblioteki w Mieścisku!

 

Filip Springer:

 

Polski reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze.

 

Jego reporterski debiut – książka „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012. Książka „13 pięter” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu.

źródło: http://filipspringer.com

 

*
Książki Autora dostępne w naszej bibliotece:

 

„Mein Gott, jak pięknie”

https://www.miescisko-bp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&view=1&sort=byscore&plnk=q__%2A&fauthor=Springer+Filip+%281982-+%29

 

Inne książki Autora:

 

„Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL.”

 

„Miedzianka. Historia znikania”

 

„Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”

 

„Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”

 

„13 pięter”

 

„Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”

 

„Zegarmistrz”

 

„Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

 

„Księga zachwytów”

 

*

 

Nasz wybór, czyli cytat na dziś pochodzi z  książki Filipa Springera „13 pięter” i jest to dość krzepiący fragment:

„Ale dla mnie najgorsze jest to, że wykastrowano mentalnie całą generację, wmawiając jej, że kredyt to jedyne rozwiązanie. Mieszkanie przestało kojarzyć się z obywatelskim prawem. Ludzie uwierzyli, że zaspokojenie tej potrzeby zależy tylko od ich ciężkiej pracy. Jeśli nie mają gdzie mieszkać, to znaczy, że zbyt słabo się starają. Takie postawienie sprawy jest po prostu nieludzkie.”

 

***Tytuł cyklu – „ZEMSTA RĘKI ŚMIERTELNEJ” pochodzi z wiersza Wisławy Szymborskiej „Radość pisania”, w którym działalność poetycką (i pisarską w ogóle) określa właśnie w taki sposób, jako rodzaj „zemsty na czasie , na przemijaniu”.

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *