„ZEMSTA RĘKI ŚMIERTELNEJ” #12 – URSZULA ZAJĄCZKOWSKA

Nowy cykl!

Autografy, czyli pozdrowienia pisarek i pisarzy dla Was – Czytelniczek i Czytelników Biblioteki w Mieścisku!

 

Urszula Zajączkowska:

 

Botaniczka, poetka, artystka wizualna i muzyk, absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W pracy badawczej zajmuje się biomechaniką, aerodynamiką, regeneracją po zranieniu i ruchami roślin.

 

Jest autorką filmu Metamorphosis of Plants (2016) powstałego z inspiracji dziełem J. W. Gotehe’go pod tym samym tytułem.

źródło: Źródło: https://marginesy.com.pl/autor

 

*

Książki Autorki dostępne w naszej bibliotece:

 

„Patyki i badyle”

SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku – Patyki, badyle

 

„Minimum”

SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku – Minimum

 

„Piach”

SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku – Piach

 

Inne książki Autorki:

 

„Atomy”

 

*

 

Nasz wybór, czyli cytat na dziś pochodzi z  książki Urszuli Zajączkowskiej „Patyki i badyle” i jest to dość krzepiący fragment:

 

„Granice wymiarów zarówno naszego ciała, jak i czasu, w jakim musimy się zmieścić z całym swoim życiem, utrudniają szansę poznania rozmaitych innych składowych istnienia, które przez cały nasz byt są niemożliwie blisko nas. Bo nasze wymiary, także wymiary wyobraźni, silnie dławią zdolności odczuwania.”

 

***Tytuł cyklu – „ZEMSTA RĘKI ŚMIERTELNEJ” pochodzi z wiersza Wisławy Szymborskiej „Radość pisania”, w którym działalność poetycką (i pisarską w ogóle) określa właśnie w taki sposób, jako rodzaj „zemsty na czasie , na przemijaniu”.

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *