„WŁADCY PODWÓRKA” JOSEPH KUEFLER

Jak wygląda fajne podwórko?

Jak wygląda Wasze podwórko?

 

Karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownice, drabinki, liny, i … dużo, dużo przyjaciół, kolegów, znajomych.

 

Podwórko to królestwo małych, mniejszych i najmniejszych dzieci, ale często i tych starszych, którzy z piaskownicy już wyrośli. Na podwórku można spędzać każdą wolną chwilę, o każdej porze roku. No może zimą trochę krócej, ale też można.

 

Na podwórku biegamy, skaczemy, zjeżdżamy, gonimy się, chowamy się, bujamy się, … bawimy się.

 

Plan podwórka rozrysowali Lena i Janek bohaterowie książki Josepha Kueflera pt. „Władcy podwórka”, a przetłumaczyła na język polski Emilia Kiereś.

 

Pewnej środy Janek ogłosił, że zostaje królem podwórka.

 

Cytat: „Przyrzeknijcie, że będziecie mi posłuszni, a ja pozwolę wam się bawić w moim królestwie”.

 

Czy to dobry pomysł, aby jedna osoba na podwórku wydawała polecenia, a pozostałe jej słuchały? Nawet jeśli król jest zwinny i szczodry (prawie), to się nie uda.

 

Czy po przyjacielsku jest, kiedy jedna osoba rządzi w trakcie zabawy pozostałymi? Narzuca swoje zdanie i pomysły? A co jeśli ktoś inny też chce królować?

 

Cytat: „Ta strona podwórka jest moja (…) Jeśli chcecie się bawić w moim królestwie, połóżcie rękę na sercu i przysięgnijcie, że będziecie przestrzegać moich praw.”

 

Dwóch, trzech, czterech władców na jednym podwórku? Oho, ho! To się może skończyć fochem, kłótnią, wojną … i na pewno płaczem.

 

Czy władcy wynegocjują warunki pokoju? Może zadziała projekt przeprosinowy?

 

Cytat:  „Sposób na przeprosiny doskonałe. Brwi niewiniątka, kontakt wzrokowy, pokazać zęby”. (u mnie działa, wypróbowałam na domownikach)

 

A co na to wszystko Hieronim Hilary Hipolit III ?

 

„Władcy podwórka” to lekarstwo na nudę, sposób na dobrą zabawę i rada na umiejętne rozwiązywanie konfliktów w grupie rówieśniczej. Bawcie się ślicznie, demokratycznie.

 

Polecam.

 

elemen.

 

Książka dostępna w naszej bibliotece: SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Władcy podwórka

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *