![](https://bibliotekamiescisko.pl/wp-content/uploads/2023/11/FB-BLISKO-FOTO-–-kopia-2.png)
WIZYTA STUDYJNA W WARSZAWIE 2023
Czy można uprawiać relacje wokół czytania w kilku miejscach naraz?
Można. W piątek biblioteka była czynna dla naszych odbiorców, a zespół biblioteki wraz z partnerkami projektu BLISKO był w Warszawie i korzystał z gościny Centrum Sztuki Włączającej Teatr 21.
Przedstawicielki Fundacja Dobro Wraca, Zakład Aktywności Zawodowej, Wydział Promocji Urzędu Gminy i my, czyli zespół biblioteki podczas wizyty studyjnej realizowanej w ramach zadania „BIBLIOPOLE – uprawiamy relacje wokół czytania” (NPRCZ 2.0 – priorytet BLISKO) – wszyscy zostaliśmy niezwykle życzliwie przyjęci przez Centrum Sztuki Włączającej Teatr 21 i mogliśmy skorzystać z kilkunastoletniego doświadczenia Zespołu Teatru w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnościami ( osoby z zespołem Downa) tworzą ten teatr; przygotowują spektakle i są osobami aktorskimi.
Dlaczego wizyta w takim miejscu była dla nas ważna?
Nasz projekt zakłada partnerstwo z Zakładem Aktywności Zawodowej w Gołaszewie, a zespół ZAZ-u składa się o osób z niepełnosprawnościami. Marzy nam się, w naszej partnerskiej grupie, by osoby te mogły uczestniczyć w przygotowywanych i realizowanych w bibliotece zajęciach. Tak rozumiemy „uprawianie relacji”. Skorzystanie z doświadczeń zespołu, który pracuje w taki sposób od dawna jest dla nas rzeczą bardzo cenną – dziękujemy Centrum, że miało dla nas czas i chciało się swoim doświadczeniem podzielić. Czujemy się obdarowani.
Otrzymaliśmy opowieść założycielki Teatru Justyny Sobczyk o początkach pracy, o zasadach pracy w zespole, obejrzeliśmy film dokumentalny „Rewolucja 21”, który z jednej strony dokumentuje proces powstawania kolejnego spektaklu, a z drugiej odsłania kulisy pracy, ukazuje relacje w zespole, odsłania troszkę z zespołowej codzienności.
Podczas tego wieczoru usłyszeliśmy też bardzo ważne zdania, że to „społeczeństwo tworzy wykluczenie” i że „wszystko co się wydarza w Teatrze 21 – to wszystko jest niesione przez wiele osób”, i że tutaj „wierzymy, że sztuka jest dla każdego”.
Drugiego dnia zostaliśmy zaproszeni do niesamowicie otwierającego doświadczenia; do udziału w warsztatach „żonglerki funkcjonalnej”. Centrum Sztuki Włączającej Teatr 21 przygotowuje się do prowadzenia w swojej siedzibie stałych zajęć dostępnych dla różnych grup odbiorców i dlatego otworzyło swoje drzwi przed instruktorką z Argentyny (Hula Hop Integral – Jael Rodriguez) i instruktorem z USA, (Craig Quat) twórczynią i twórcą metod.
Braliśmy udział w warsztatach z Jael! Oj działo się! Podczas tych warsztatów poznaliśmy ludzi z Odskocznia Studio i Podrzuć To i Grupa Żonglerka Integralna.
Ostatnią częścią spotkania w Centrum Sztuki Włączającej Teatr 21 było spotkanie z Viki Dorosz, która opowiedziała nam o działalności wydawniczej Centrum. Przywieźliśmy ze sobą kilka publikacji o tym, jak przedstawiano i przedstawia się niepełnosprawność fizyczną w literaturze i kulturze, o tym jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym, o tym, jak się ustanawia normy (niepełnosprawność, głuchota itd.). Osobno zaprezentujemy te publikacje w innym poście i podczas wystawy, którą zorganizujemy wraz z Zakładem Aktywności Zawodowej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami (6 grudnia).
– –
Wizyta studyjna zrealizowana w ramach zadania „BIBLIOPOLE – uprawiamy relacje wokół czytania” – projekt BLISKO.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.
NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego