WIECZÓR KULTURY I MUZYKI ŻYDOWSKIEJ – relacja

W ubiegły piątek – we współpracy z Wągrowieckim Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. Stanisława Przybyszewskiego zorganizowaliśmy Wieczór Muzyki i Tradycji Żydowskiej.

Spotkanie ze wszech miar udane, do czego przyczyniło się również finansowe wsparcie ze Strony Banku Spółdzielczego w Gnieźnie (Oddział Mieścisko) i Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.

Chętnych na spotkanie z tradycją i muzyką żydowską nie zabrakło – za   co   w s z y s t k i m   pięknie dziękujemy i z czego się niezmiernie cieszymy.

Zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona pamięci Żydów mieściskich i wszystkich tych, po których ślady pozostały w powiecie. Z żywą uwagą spotkała się propozycja spotkania autorskiego wokół książki Jerzego Palucha „Gminy wyznaniowe żydowskie powiatu wągrowieckiego”, wielu emocji (wzruszeń, uśmiechu) dostarczył koncert przygotowany i zrealizowany przez Fundację Fabryka Sztuki z Poznania, podczas którego okazało się, że Anatewka (miejsce z musicalu ,,Gdybym był bogaczem”) nie tak bardzo różni się od naszego miasteczka; te same tematy, problemy, przeżycia, smutki i radości.