Wczoraj – w ramach Tygodnia Bibliotek – spotkaliśmy się z Moniką Konefelt – autorką komedii kryminalnej „Grubsza sprawa” (Wydawnictwo Magia Słów).
Spotkanie nie dotyczyło poezji – („Grubsza sprawa” to komedia kryminalna), ale sporo było o natchnieniu. Dowiedzieliśmy się o metodzie pisarskiej Moniki, która polega na szybkim zapisywaniu obrazów (scen), które pojawiają się w jej wyobraźni. „Grubszą sprawę” napisała w 29 dni!
Obecne na spotkaniu czytelniczki (niektóre przeczytały już powieść) poznały jeszcze wiele innych szczegółów z warsztatu pisarskiego Moniki; Autorka każdej postaci daje życie na żółtej karteczce (charakter, słownictwo) , na żółtych karteczkach zapisuje porządek scen, pisze w zasadzie wszędzie, wykorzystuje każdy wolny moment na pisanie (laptop z tekstem wozi ze sobą), pisze tak intensywnie, że maszyny (laptop) odmawiają posłuszeństwa , do napisania powieści motywowała ją Mama, a nad dobrym tytułem na powieść debatowała cała rodzina! (jak u bohaterki „Grubszej sprawy”, przebojowej Stanisławy Rubel!)
Dowiedzieliśmy się także z jakiego świata przyszła do powieści Stanisława Rubel, jak nabierała powieściowego życia, by stać się postacią, dla przygód i refleksji, której wiele czytelniczek (w ty szefowa wydawnictwa) zarwało kilka nocy.
O niektórych inspiracjach i faktach towarzyszących pisaniu powieści dowiedzieliśmy się dopiero z rozmowy z Moniką, którą nagraliśmy w naszym TOK JOB Studio, i którą będziecie mogły i mogli wkrótce odsłuchać na naszym YT i Spotify w serii Wydanie rozszerzone .
Nas w tej rozmowie ujęła szczególnie skromność wyznanie Moniki; „nie czuję się jeszcze pisarką …”
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu BLISKO „Bibliopole – uprawiamy relacje wokół czytania”.
14.05.2024
godz. 18:30 – SPOTKANIE AUTORSKIE Z MONIKĄ KONEFELT
autorką książki „GRUBSZA SPRAWA”
sala wypożyczeń Biblioteki
Wstęp wolny!
Urodzona w Wągrowcu Monika Konefelt autorka książki „Grubsza sprawa”, bakcyl dziennikarstwa złapała pracując w „Głosie wągrowieckim”. Uwielbia pisać, czytać, spacerować z psem.
Od kilku lat prowadzi bloga z bajkami i opowieściami (Z miętowego notatnika – https://www.facebook.com/…/Z-mi%C4%99towego-notatnika…/ ), gdzie największą popularnością cieszą się „24 przedświąteczne opowieści”
Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu BLISKO „Bibliopole – uprawiamy relacje wokół czytania”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego