Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od opowieści o podwodnym świecie. Tę opowieść usłyszały dzieci z klas pierwszych i drugich, a po południu dorośli. Była to prelekcja o świecie, którego nie znamy, a jednocześnie który nas ciekawi.
Fotograf Wojtek Męczyński chętnie odpowiadał na zadawane pytania, opowiadał o wykonanych przez siebie zdjęciach i zdradzał wiele podwodnych ciekawostek.
Usłyszeliśmy historie z dwóch skrajnych perspektyw : o bardzo małych zwierzętach żyjących na głębokości nawet 30m, ale też o prawie największych stworzeniach żyjących w oceanach. Większość tych małych ma tylko od 5 do 10 mm wielkości, z kolei te większe, czyli wieloryby potrafią tworzyć relacje między sobą.
Na koniec podwodnego dnia odbyła się projekcja filmu „Pieśni wielorybów” , który również zgromadził publiczność.
08.05.2024
godz. 16:00 – PRELEKCJA WOJCIECHA MĘCZYŃSKIEGO i WYSTAWA „WIELORYBY Z KRÓLESTWA TONGA I MNIEJSI MIESZKAŃCY OCEANÓW”
godz. 17:00 – FILM „PIEŚNI WIELORYBÓW”
sala kina
Wstęp wolny!
Dwie wystawy:
– „Podwodny mikrokosmos” – fotografie stworzeń o wielkości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów wielkości. Większość zdjęć powstała w wodach tzw. koralowego trójkąta, czyli ogromnego obszaru w Azji Południowo-Wschodniej
– „Wieloryby z Królestwa Tonga i mniejsi mieszkańcy oceanów” – fotografie przedstawiające humbaki – zdecydowanie większe stworzenia (osiągają do 16 m długości!)
– „Pieśni wielorybów” – FILM przyrodniczy poruszający historię wielorybów, ich życie, zwyczaje, relacje. Głos wielorybicy podkłada Margaret.
Tak więc, jeśli interesujecie się podwodnym światem, żyjącymi w nim stworzeniami, a może jeśli chcecie poznać zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!
Wstęp wolny!
Autorem wystaw jest Wojtek Męczyński – fotograf podwodny oraz organizator wypraw podwodnych. Najbardziej interesuje go świat morskich mikrostworzeń.
Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu BLISKO „Bibliopole – uprawiamy relacje wokół czytania”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego