
„TRUDNA RADOŚĆ” MAGDALENA KAWKA
„Trudna miłość” Magdaleny Kawki to czwarty i zarazem ostatni tom lwowskiej odysei.
Czas pożegnań z rodziną Lindnerów: Marianną, Gustawem, Lilką, Lunią, Michasiem, oraz ich przyjaciółmi i bliskimi Orestem, Witoszkinem, Oksaną, Walerią, Tadzikiem, Tośkiem Słotwiną i Andrzejem Bukatem.
Rok 1947 – mimo, iż od zakończenia wojny i przymusowego przesiedlenia na ziemie odzyskane minęły już ponad dwa lata tęsknota za Lwowem nie opuszcza rodziny Lindnerów. Nieustanie wracają wspomnieniami do spokojnych, beztroskich przedwojennych lwowskich czasów, domu przy ulicy Tatarskiej, posiadłości w ukochanych Winniczkach. Ich serca przepełnia żal za ludźmi, których musieli pożegnać.
Ciężko im było przywyknąć do nowej rzeczywistości.
„W Gryfowie wszystko było obce, każdą ulicę i plac oswajało się powoli i bez entuzjazmu.”
„Niektórzy mieszkańcy mieszkali tu już trzy lata, a jeszcze nie rozpakowali wszystkich tobołków, bo i po co? Tylko patrzeć, jak znów każą gdzieś jechać, więc lepiej się nie przyzwyczajać.”
Gustawowi sen z oczu spędza choroba żony i tęsknota za synem. Martwi się również o dwójkę pozostałych dzieci – Lilkę i dorastającego Michasia.
Gustaw dochodzi do wniosku, że…
„…na smutek trzeba się zgodzić. Pozwolić, żeby się w człowieku rozgościł, pozwolić, żeby bolało, nie walczyć z nim. Im szybciej, tym lepiej. On już nigdy nie odejdzie, ale przestanie być wrogiem i w końcu pozwoli (…) normalnie żyć.”
Lilka żyje w zawieszeniu, nie dopuszcza myśli, że ukochany, na którego tyle lat czeka może już nie wrócić. Radość i chwile zapomnienia rekompensuje jej praca z dziećmi w wiejskiej szkole. A miłość? Czy doczeka się powrotu męża, czy może pojawi się w jej życiu ktoś inny? Los Lilki nie oszczędza, ale najbliżsi mają dla niej pokrzepiające słowa:
„… człowiek nigdy nie wie ile jest w stanie udźwignąć. Na szczęście Pan Bóg wie to lepiej od nas samych. (…) Kobiety mają w sobie nieprawdopodobną siłę, tylko czasami dają sobie wmówić, że jest inaczej.”
Jaki wpływ na losy młodej kobiety będzie miało spotkanie z dawną przyjaciółką z lwowskiego gimnazjum Marysią Szczurkówną?
Piętnastoletni Tadzik i Michaś zaczynają chodzić własnymi ścieżkami, niestety nie zawsze bezpiecznymi. Jak skończą się tajemnicze wyprawy na ruiny zamku? Kim są Tilmanowie i Wieczorkowie, o których autorka wspomina w rozdziałach zatytułowanych „Rok 1941”?
Jaką tajemnicę ukrywa przed Tośkiem Słotwiną jego żona Waleria?
„Takie jest życie. Błądzimy, krzywdzimy, wstydzimy się własnych uczynków, ale dopóki żyjemy, wciąż mamy szansę coś z tym zrobić.”
Orest i Zlata otrzymują ostatnie zlecenie, ale czy uda im się wywiązać z zadania i wrócić do swoich najbliższych
Niełatwo jest recenzować czwartą część sagi, opisywać losy bohaterów, tak aby nie zdradzić informacji z wcześniejszych tomów. Literacki spacer uliczkami Lwowa to była prawdziwa uczta duchowa, a zawarcie znajomości z rodziną Lindnerów wielką przyjemnością. Ciekawa, klimatyczna, wzruszająca saga.
Gorąco polecam wszystkie cztery tomy.
Czytajcie!
elemen
Wszystkie tomy dostępne w naszej bibliotece:
https://www.miescisko-bp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=MSC%20M22001036
SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Nowy początek. T.3
SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Powrót z piekła. T. 2,