SPOTKANIE Z OLGIERDEM ŁUKASZEWICZEM

We wtorek gościliśmy w Bibliotece Olgierda Łukaszewicza.

„Aktorstwo traktuję jako rodzaj służby” – możemy przeczytać w jego notatce biograficznej i wczoraj ta służba polegała na prezentacji wizjonerskiego projektu Konstytucji dla Europy napisanego przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w 1831 r.!, na popularyzacji i postaci autora Projektu i samego dokumentu, który i wtedy i dziś prezentuje zaskakująco dojrzałą myśl polityczną i jest na wskroś współczesny i aktualny.

 

Olgierd Łukaszewicz założył kilka lat temu Fundację MY Obywatele Unii Europejskiej i od tego czasu odbył już ponad 100 „Podróży Obywatela” . Jednym z przystanków wczoraj była nasza biblioteka w Mieścisku.

 

Aktor w koszulce ObywatelaUE w ponad dwugodzinnej opowieści dzielił się swoim doświadczeniem z pracy w Fundacji, zachęcał do aktywności obywatelskiej i społecznej: „wartości europejskie to troska o jednostkę, o prawa pojedynczego obywatela”.

 

Na kilkudziesięciu uczestniczkach i uczestnikach spotkania wielkie wrażenie robiły emocjonalne wystąpienia Gościa, który podkreślał kontekst powstania dokumentu Jarzębowskiego (pole bitwy pod Olszynką Grochowską w 1831 r.) i aktualność zagrożeń: „protest song z pola bitwy” – mówił o „Projekcie Konstytucji”, „słowo <barbarzyński> wydawało mi się do niedawna wyimaginowanym słowem” – mówił o doświadczeniu wojny za naszymi wschodnimi granicami…

 

Olgierd Łukaszewicz podarował bibliotece książkę Alicji Wejner pt. „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski”, opisującą atrakcyjnie i szczegółowo postać autora „Konstytucji dla Europy”.

 

Po spotkaniu długo jeszcze trwały kuluarowe rozmowy z Gościem, ani się obejrzeliśmy, jak weszliśmy w wieczór …..

 

Dziękujemy za spotkanie, dziękujemy Fundacja My Obywatele Unii Europejskiej za książkę i materiały, dziękujemy Uczestniczkom i Uczestnikom spotkania za aktywny udział, po prostu, jak głosi hasło naszej biblioteki „jesteśmy w tym wszyscy razem”.

 

 

Dzień Europy, który przypada 9 maja, czcimy informacją o spotkaniu z Olgierdem Łukaszewiczem!!!

 

16 maja 2023r. (wtorek)

 

– godz. 17:00

 

sala Biblioteki w Mieścisku

 

– liczba miejsc ograniczona!

 

Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Bibliotece w Mieścisku.

 

Znany Aktor (i Jego Fundacja My Obywatele Unii Europejskiej) jest popularyzatorem niezwykłego, wizjonerskiego dokumentu jakim jest Polski Projekt Konstytucji dla Europy Wojciecha B. Jastrzębowskiego z 1831 r. Wiele zawartych w dziele Jastrzębowskiego idei zrealizowało się w UE. Jego autor zasługuje na to, by znaleźć się wśród ojców Zjednoczonej Europy.

 

Obchodząc kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja warto pamiętać o tym świadectwie zaskakująco dojrzałej myśli politycznej, która pojawiła się podczas Powstania Listopadowego.

 

Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem w naszej Bibliotece poświęcone będzie tej myśli, idei.

 

ZAPRASZAMY!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *