Organizacja takiego spotkania wpisana była w nasze porozumienie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – organizatorki dobiegającej właśnie końca 4 rundy Programu Rozwoju Bibliotek, w którym nasz biblioteka bierze udział.
Pomyśleliśmy to spotkanie nie tylko jako promocja PRB, ale też jako impuls do systematycznych spotkań bibliotek z regionu w przyszłości.
Nie chcąc się ograniczać do granic powiatu zaprosiliśmy koleżanki z Janowca Wielkopolskiego i z Kłecka, gościliśmy także zespół Biblioteki z Kleczewa.
Obecne były: Natasza (BP w Janowcu Wlkp), Magda, Marta i Dorota (MGBP w Kleczewie ), Dorota i Dominika (PBP w Wągrowcu), Alina (MBP w Wągrowcu) Ela i Ania (BPMiG w Skokach), Kinga (BP w Damasławku) no i Ola i Marysia i Ola, i Milena, i Włodek z naszej Biblioteki.
W części środkowej spotkania zaproponowaliśmy wystąpienie trenerki mentalnej, coacha, Pani Aliny Zawady – Meszyńskiej (Pracownia Osobista), która w niezwykle interesującym przekazie mówiła o tym, jak zatroszczyć się o siebie i jak troszczyć się o zespół. Idea tego przekazu wzięła się ze świadomości, że zespoły biblioteczne potrzebują w tych skomplikowanych, złożonych, pełnych napięć czasach takiego samego wsparcia jak sportowcy ( skoczkowie, piłkarze, lekkoatleci,czy inni), czy biznesmani (kadra menedżerska średniego i wyższego stopnia).
Jeśli biblioteki mają dobrze pełnić swoją misję, czyli dbać o relacje z czytelniczkami i czytelnikami, użytkowniczkami i użytkownikami, ich zespoły muszą „być zaopiekowane”, muszą korzystać z energii, którą potrafią zarządzać. Wystąpienie dostarczyło nam nie tylko wiedzy, ale i emocji: pozytywnych.
Magda – dyrektor biblioteki w Kleczewie w dynamicznym wystąpieniu opowiedziała o Programie Rozwoju Bibliotek, w którym kleczewska biblioteka uczestniczy wraz z nami. Ponieważ wiemy, że 5 runda Programu będzie miała miejsce to wystąpienie miało stanowić zachętę do udziału w kolejnej edycji PRB dla bibliotek/sąsiadek – przynajmniej dla tych, które chciałyby taką intensywną szkoleniową i wszechstronnie rozwijającą przygodę przeżyć.
Zakończyliśmy spotkanie przekonani, że warto się spotykać ( sieciować), warto współpracować, warto być blisko, warto być razem. Wiemy o tym, bo pracujemy z hasłem „jesteśmy w tym wszyscy razem”, a dzisiaj to hasło nabrało dodatkowego znaczenia, stało się jakby pojemniejsze, szersze, a nam jakby się poszerzyły serca.
No i to jest jeden z sukcesów tego spotkania, o którym informujemy z radością i wdzięcznością.