SPOTKANIE AUTORSKIE Z WITOLDEM BANACHEM

NOC BIBLIOTEK 2023

Jak wyglądała transakcja stulecia, czyli nabycie przez państwo polskie kolekcji Czartoryskich ze słynną „Damą z łasiczką”? Czym podpadł Adam Jerzy Czartoryski carowi Pawłowi , że zmuszony był wyjechać „pilnie” do Włoch? Co to było „zastępcze państwo Puławy” i jaką rolę odegrało to miejsce w historii polskiej literatury i kultury? Jak serce zachorować może nieuleczalnie na polskość i jakie tego są konsekwencje? Kim był chłopiec zapatrzony w witrynę księgarni , kiedy obok niego z hukiem kończył się świat? Co mogło spowodować, że grafoman porzuca grafomańską pasję i zaczyna kłaniać się gimnazjalistkom? Jak się zabiega o to, by można było porozmawiać z laureatem literackiej Nagrody Nobla, kiedy ten pojawia się w twojej okolicy szukając rodzinnych korzeni?

Na te pytania i wiele innych dotyczących historycznych postaci rodu Czartoryskich i postaci świata literackiego Ostrowa Wielkopolskiego odpowiedział podczas spotkania autorskiego Witold Banach – autor książek „Czartoryscy czyli wieczna pogoń” i „Kroniki literackie prowincji”. Wokół tych dwóch książek krążyliśmy w rozmowie z Autorem podczas sobotniej Nocy Bibliotek odbywającej się w tym roku pod hasłem „Absurd nie czytać”

Publiczność spotkania (dziękujemy, że byliście!) ustawiona w kolejce po autograf z zakupionymi podczas spotkania książkami Autora dowiodła, że nieczytanie jest rzeczywiście sprawą trudną do ogarnięcia rozumem.

Nasze spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Bibliopole – Uprawiamy relacje wokół czytania” ( BLISKO – priorytet 4. NPRCz 2.0 ).

Efektem tego spotkania jest nie tylko silniejsza więź z naszymi czytelniczkami i czytelnikami, ale i relacja z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, z którym planujemy wspólne wydarzenie w 2024 r.
No i jak tu nie czytać? I jak tu nie wierzyć, że wokół czytania można budować (zbudować) piękne relacje? Rzeczywiście: to absurd nie czytać!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

07.10.2023

GODZ. 17:00

SALA BIBLIOTEKI

„CZARTORYSCY, CZYLI WIECZNA POGOŃ”

WITOLD BANACH

Ur. 1959 w Ostrowie Wielkopolskim. Pisarz, historyk, regionalista, muzealnik, bibliofil, animator życia kulturalnego. Absolwent Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu (1982) oraz Studium Muzeologicznego na UJ w Krakowie (2007). Organizator i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (od 1988 ). Pomysłodawca i redaktor serii „Bibliotek Ostrowska”, w której dotychczas ukazało się 57 tomów związanych z dziedzictwem kulturowym Ostrowa Wielkopolskiego. W ramach serii wydano opracowania historyczne i literaturoznawcze, albumy dawnej pocztówki Ostrowa, prozę i tomy poezji pisarzy związanych z Ostrowem Wielkopolskim, wspomnienia i listy stanowiące przyczynki do dziejów naszego miasta.

Debiutował jako siedemnastolatek słuchowiskiem SF „Czarna dziura”, które w 1976 roku zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia. W latach 1977-1988 na radiowej antenie odbyło się sześć premier jego słuchowisk fantastycznonaukowych.

Autor kilkuset publikacji: artykułów, opowiadań, słuchowisk, recenzji, przyczynków, esejów, haseł biograficznych. Jego teksty ukazywały się m.in. w: „Świecie Młodych”, „Południowej Wielkopolsce”, „Kwazarze”, „Integracjach”, „Królowej Apostołów”, „Gazecie Ostrowskiej”, „Ziemi Kaliskiej”, „Roczniku Kaliskim”, „Kronice Wielkopolski”, „Res Publice”, „Toposie”.

Wśród kilkunastu publikacji książkowych wydał. m. in.: „Nowa forma spotkania” (2001), „Ostrów pod znakiem pegaza. Literacki przyczynek do dziejów miasta” (2005), „Ostrowska Nostalgia” ((2011), „Kroniki literackie prowincji” (2016), „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (2018), „Czartoryscy, czyli wieczna pogoń” (2022). Na wydawcę czeka książka „Literackie symetrie. Żywoty równoległe i powtórzone”.

Główne obszary zainteresowania: biografistyka, historia-regionalistyka, SF, arystokratyczne rody, kawiarnia literacka.

Publikacja o Radziwiłłach przyniosła Witoldowi Banachowi zwycięstwo w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną roku ogłaszanym na portalach historycznych Historiazebrana.pl i Histmag.org. Ponadto laureat nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2019) oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015 i 2021).

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”

NPRCz 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego