SPOTKANIE AUTORSKIE Z JANEM KASPREM

Tydzień Bibliotek 2023

Jan Kasper urodzony w 1952 r., absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prowadzący „Teatr Prób”. Najgłośniejszym jego sukcesem teatralnym jest spektakl „Okna” prezentowany m.in. podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta „94 w Poznaniu.

W kameralnym gronie ( na prośbę Autora), w środę popołudniu spotkaliśmy się wokół osoby Jana Kaspra i Jego ostatniej książki „Mogiły obwoźne”.

Cztery miejsca przywoływał głosem Poeta w lekturze wierszy – miejsca związane z jego biografią: Bielejewo, Szamotuły, Wągrowiec i Łaziska.

Piątym „miejscem” była muzyka; rozmowa o poezji ilustrowana była fragmentami jazzowych utworów. Listę kompozycji zaproponował Autor.

W prawie dwugodzinnym spotkaniu trochę było o miłości, o miasteczku w niedzielę, o żywiołach, i o ciemności. „Ciemności” było dużo, ale było też świadectwo obecnych w wierszach licznych momentów jasności i światłości (prowadzący porównał je do „szybkich błysków radiowych”, które radioteleskopy wyławiają z otchłani kosmosu – FRB). Przykładem takie zdanie:  „w kopcu mroku wiercące się, wijące świetliste żyjątka”.

Była rozmowa z publicznością; wspomnienia, refleksje dotyczące pisania i muzyki, impresje teatralne.

Była długa kolejka po autograf. Księgarze z Księgarni sprzedali prawie wszystkie egzemplarze „Mogił obwoźnych”, które przywieźli ze sobą.

Kończyliśmy to spotkanie z wrażeniem, że zdarzyło się chyba coś cennego; przez te dwie i pół godziny czas kwitł uwagą; dla słów, dla wierszy, dla Osoby, dla życia. Piękne …

„Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”