📚✨ Wczoraj odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Izoldą Kiec, poświęcone jej książce „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt”. To było niesamowite wydarzenie, pełne refleksji nad życiem i twórczością Zuzanny Ginczanki – jednej z najbardziej utalentowanych, a zarazem tragicznie zapomnianych polskich poetek, a także Felicji Kruszewskiej.
Izolda Kiec w fascynujący sposób opowiedziała o swoich badaniach nad życiem Ginczanki, jej poezją, miłością do słów oraz niełatwych losach w trudnych czasach. Publiczność miała okazję poznać zarówno literackie, jak i prywatne aspekty życia poetki, a także usłyszeć fragmenty jej wierszy, które wciąż poruszają serca.
Dziękujemy wszystkim za obecność i niezwykle inspirujące pytania, które uczyniły to spotkanie jeszcze bardziej wyjątkowym. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z książką – gorąco polecamy!
#SpotkanieAutorskie #IzoldaKiec #Ginczanka #NieUpilnujeMnieNikt #PoezjaPolska #LiteraturaPolska #Kultura #Czytelnictwo
11.10.2024
GODZ. 19:00
SALA WYPOŻYCZEŃ BIBLIOTEKI
„GINCZANKA – NIE UPILNUJE MNIE NIKT”
IZOLDA KIEC
Literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku oraz badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem) oraz metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. bliskiego czytania. Jest edytorką poezji Zuzanny Ginczanki; w 1991 roku opublikowała jej wybór wierszy pt. Udźwignąć własne szczęście, w 2014 roku pełną edycję twórczości pt. Wiersze zebrane. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej, jest redaktorką naczelną rocznika „Studia z Kultury Popularnej” oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie.
Jest autorką następujących książek autorskich:
„Zuzanna Ginczanka. Życie i twórczość” (1994),
„Halina Poświatowska” (1997),
„Teatr służebny polskiej emigracji. Z dziejów idei” (1999),
„Złodzieje szczęścia, czyli Agnieszki Osieckiej sposób na życie” (2000),
„Wyprzedaż teatru w ręce Błazna i Arlekina… czyli o kabarecie” (2001),
„W kabarecie” (Wrocław 2004),
„W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości” (2013),
„Historia polskiego kabaretu” (2014),
„Czy chce pan być powieszony w sympatycznem towarzystwie? Czyli poznańskie kabarety artystyczne dwudziestolecia międzywojennego” (2015)
„GINCZANKA – NIE UPILNUJE MNIE NIKT” ( wyd. Marginesy 2020)
I najnowsza: redakcja wyboru poezji Zuzanny Ginczanki „Idę słowem jak chlebem się sycić . Fragmenty i krajobrazy” ( Universitas 2024)
Fot. Adrian Wykrota
„BIBLIOPOLE – uprawiamy relacje wokół czytania”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
NPRCz 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury