POLA WDZIĘCZNOŚCI. MIEŚCISKIE WIECZORY NIEPODLEGŁOŚCIOWE 2021

Wspaniały koncert za nami!

Z uwagą wsłuchujemy się zawsze w reakcje publiczności przedsięwzięć, które realizujemy, lub w których uczestniczymy. Tak było i tym razem, i przekonaliśmy się, że Kilkudziesięciu Osobom, które uczestniczyły w pierwszej odsłonie Mieściskich Wieczorów Niepodległościowych dostarczyliśmy powodów do wzruszeń i namysłu.

 

Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mieściska (zwłaszcza narracja towarzysząca utworom) wywindował emocje na taki poziom, że obawialiśmy się czy druga część – występ chóru The Hoor udźwignie ten emocjonalny ciężar.

 

Melodie i pieśni niepodległościowe odegrane przez muzyków i odśpiewane przez chórzystów przypominały, że jesteśmy w tym okresie każdego roku, w którym szczególnie celebrujemy niepodległość. Prowadzący koncert, akcentując wdzięczność i pamięć mówił o niepodległości, która nie jest nigdy dana na zawsze.

 

Pieśni ludowe i utwory Stanisława Moniuszki przypominały, że naszą matczyzną i ojczyzną jest również język, kultura – piękne, bogate, szumiące znaczeniami. Mamy się z czego radować, dlatego pewnie brzmiące dwa razy ( orkiestrowo i chóralnie) Gaude Mater Polonia tak podnosiło na duchu.

 

W środkowej części w kilkuminutowej refleksji wspomniano młodzież, która zginęła lub zaginęła w czasie I wojny światowej, a pochodziła z Mieściska i z okolicznych miejscowości. Wyczytywane nazwiska, brzmiące znajomo w uszach słuchaczy były także znakiem pamięci o tych, dzięki którym możemy każdego dnia cieszyć się nie- podległością.

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *