„NOWY POCZĄTEK” MAGDALENA KAWKA

Chciałabym Państwu polecić kolejny tom lwowskiej sagi rodzinnej autorstwa Magdaleny Kawki  pt. „Nowy początek”- to jesienna premiera z 2021 roku.

Dwa pierwsze tomy sagi ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wiosną 2021r. Tom pierwszy autorka podzieliła na dwie części –Pora westchnień”–  to historia rodzinny Lindnerów przed wybuchem II wojny światowej i opis przepięknego przedwojennego Lwowa. W „Porze burz”, części drugiej pierwszego tomu czytelnik dowiaduje się, jak zmienił się Lwów i jego mieszkańcy po wejściu do miasta Niemców i Armii Czerwonej.

 

Drugi tom pt. „Powrót z piekła” to losy rodziny Lindnerów pod okupacją niemiecką i rosyjską w latach 1941-1943, oraz makabryczne przeżycia Gustawa Lindnera zesłanego na Syberię.

 

Trzeci tom pt. „Nowy początek” opisuje wysiedlenie Polaków ze Lwowa w roku 1944, podróż na ziemie odzyskane i próby oswajania się z nową rzeczywistością.

 

Lindnerowie z dziećmi muszą opuścić ukochany Lwów, wyprowadzić się z domu przy ul. Tatarskiej, zapomnieć o posiadłości w  Winniczkach i ruszyć wraz z innymi rodakami w nieznane. Po wojnie we Lwowie Polacy nie są mile widziani, grożą im prześladowania, aresztowania, a nawet śmierć. Nie pozostaje więc nic tylko zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, kilka pamiątek i ruszyć w kierunku Pomorza Zachodniego, na spotkanie z nowym …

 

Cytat: „Życie to ciągła zmiana, a człowiek boi się zmian. Odbierają mu poczucie bezpieczeństwa”.

 

Jakie będzie to nowe życie, nowe miejsce, nowa ziemia?

 

Lilka tęskni za mężem, Gustaw za pozostawioną we Lwowie małą osóbką, a Marianna …

 

Podróż trwa wiele tygodni, pociąg często się zatrzymuje bo tory zniszczone, zasypane śniegiem, rozstaw szyn nie pasuje,  odczepiają lokomotywę, co rusz rosyjscy żołnierze zatrzymują skład do kontroli. Ludzie są przemarznięci, głodni, brudni, chorzy, nerwowi, bezsilni. W końcu docierają do celu-  miejscowość Gryfowo blisko Szczecina, tutaj czeka na nich starszy syn Jakub z żoną.

 

Trudno im się zaaklimatyzować w domu, który jeszcze niedawno należał do niemieckiej rodziny. Czują się nieswojo wśród cudzych mebli, sprzętów, zapasów, obcych ludzi, czasami Niemców tak samo szykanowanych i przepędzanych, jak oni we Lwowie przez Rosjan.

 

Cytat: „Ta wojna wszystkich doświadczyła. Nikt jej nie wygrał, ani ja, ani ty, ani ci ludzie, którym zabrano wszystko, skazując ich na tułaczkę. Czy to Polak, Niemiec, czy Rosjanin. Zwykli ludzie są tylko pionkami przesuwanymi na planszy bez ich wiedzy i woli.”

 

Lilka rysuje obrazki węglem i wiesza na ścianie w pokoju. Marianna zawiesza lustro, które przetrwało podróż ze Lwowa.

 

Cytat: „Gustaw śmiał się z niej, że sparafrazowała sobie powiedzenie:

Tam dom twój gdzie serce twoje”, i w jej przypadku brzmiało: „Tam dom twój, gdzie lustro twoje”.

 

Czy rzeczywiście lustro okaże się talizmanem, który spowoduje, że nowy dom stanie się namiastką tego z dawnych czasów?

 

Trudno radzić sobie z nową, wymagającą rzeczywistością, skoro co rusz spadają na rodzinę kolejne nieszczęścia.

 

Nawet Tosiek Słotwina, Karol Bednarz, Wera i Tadzik, nowi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele nie zawsze potrafią pomóc i zagłuszyć tęsknotę Lindnerów za domem.

 

Historia ciekawa, wciągająca, czyta się bardzo szybko bo trzeci tom nie jest zbyt gruby. Jedynym minusem jak dla mnie jest to, że zakończenie zapowiada kolejny tom, a ja wyznaję zasadę „do trzech tomów max”. Uważam, że przedłużanie historii i rozpisywanie jej na kolejne pokolenia powoduje, że historia traci na wartkości. A może się mylę i z zainteresowaniem przeczytam kolejny tom powieści o rodzinie Lindnerów?

 

Zobaczymy… na razie polecam tom trzeci, i dwa poprzednie tomy lwowskiej odysei.

elemen

Wszystkie tomy dostępne w naszej bibliotece:

SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Nowy początek. T.3

SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Powrót z piekła. T. 2,

SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Pora westchnień, pora burz. T. 1,

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *