Nauka czytania dla dzieci: rozwijanie kompetencji czytelniczych

Czytanie jest podstawową umiejętnością człowieka, bez niego nie jesteśmy w stanie swobodnie poruszać się w naszym świecie. Niektórym jednak jego nauka idzie wyjątkowo opornie.

Czytanie jest jedną z kluczowych umiejętności dla rozwoju twojego dziecka, w końcu będzie mu ona towarzyszyć przez resztę życia. Dlatego też rozwijanie zdolności czytania od najmłodszych lat jest bardzo istotne. Już w przedszkolu dzieci krok po kroku zdobywają umiejętności potrzebne do nauki czytania. Kreatywność, zdolność do koncentracji i bogaty zasób słownictwa zdecydowanie pomogą w szybszym zdobywaniu kompetencji czytelniczych. Dodatkowo czytanie pozytywnie wpływa na zdrowie twojej pociechy, pomagając w redukcji stresu i nadpobudliwości.

 

Poza nauką w szkole ważne jest, by zachęcać dziecko do czytania także i w domu. Istnieje wiele sposobów, na zachęcenie maluchów do poznawania świata liter. W tym poradniku znajdziesz informacje i wskazówki na temat znaczenia umiejętności czytania w życiu twojego dziecka oraz poznasz sposoby na to, jak za pomocą gier i zabaw pomóc mu w polepszaniu kompetencji czytelniczych.

Czytaj na głos

Czytanie na głos jest bardzo ważną częścią rozwoju kompetencji czytelniczych. Świetną okazją może być Ogólnopolski Dzień Czytania Na Głos, który przypada 29 września. Data ta odnosi się do dnia urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci. Każdego roku organizowany jest również Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który koncentruje się na czytaniu najmłodszym. W jego ramach organizuje się wiele spotkań i wydarzeń towarzyszących w szkołach i bibliotekach. Zachęca się także dorosłych, seniorów dzieci i młodzież do wspólnego głośnego czytania. Ten sposób spędzania wolnego czasu to dobra okazja do zacieśniania więzi rodzinnych.

 

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom odbywał się pod hasłem „Lubimy czytać Polskich Autorów“. Podczas wydarzeń zachęcano do głośnego czytania nie tylko rodziców, ale także wolontariuszy, wychowawców i nauczycieli w przedszkolach, szkołach, świetlicach i bibliotekach. Celem akcji było wzbudzenie zainteresowania książkami u najmłodszych, a także popularyzacja twórczości polskich autorów i ich literatury. Więcej na temat czytania na głos w domu możesz dowiedzieć się z naszego artykułu.

 

Mali czytelnicy mogą marzyć o spotkaniach z autorami ich ulubionych książek. Informacje o nich można znaleźć na stronach samych twórców, ale także w lokalnych bibliotekach lub księgarniach. W trakcie takiego spotkania autorskiego, maluchy mogą zadać pisarzom pytanie o ich twórczość.

 

Jak wydarzenia na rynku wydawniczym mogą wzbudzić w dzieciach zainteresowanie czytaniem?

 

Chcąc zachęcić swoją pociechę do sięgnięcia po książki, warto jest przedstawić jej, jak fascynujący może być ich świat. Warto jest w tym celu odwiedzić Targi Książki dla Dzieci. Są one organizowane w większości dużych polskich miast i zazwyczaj trwają kilka dni. Na targach czekają na was między innymi:

 

-Najświeższe nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży

-Ciekawe spotkania z autorami

-Warsztaty z czytania i pisania

-Możliwość wymiany informacji z innymi rodzicami

i wiele innych atrakcji.

 

Kolejnym wydarzeniem, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania, jest Noc Bibliotek. To ogólnopolska akcja, w której trakcie małe i duże czytelnie zapraszają maluchy w swoje progi. Włączyć się może do niej dowolna placówka, a każda z filii ma dużą swobodę w organizowaniu tej akcji. Bibliotekarze prześcigają się w pomysłach, by uatrakcyjnić to wydarzenie, dzięki czemu na uczestników czeka cała masa atrakcji. Od nocowania w bibliotece, przez sztafetę w czytaniu na głos, aż po gry i konkursy literackie. To świetna okazja na przeżycie prawdziwej przygody.

 

Konkursy czytelnicze jako zachęta do ćwiczeń

 

Konkursy czytania na głos dają dzieciom możliwość pokazania swoich umiejętności i wygrania medali, nagród i dyplomów. Warto rozejrzeć się za nimi w lokalnym domu kultury lub bibliotece. Dodatkowo często organizowane są również konkursy w czytaniu ze zrozumieniem, gdzie uczestnicy mogą pochwalić się umiejętnościami analizy zadanego tekstu. Poza kompetencjami czytelniczymi takie zawody rozwijają w dzieciach także pewność siebie oraz umiejętności językowe.

 

Dlaczego czytanie jest ważne?

 

Umiejętność czytania jest przydatna w każdym obszarze naszego życia. To najważniejszy element funkcjonowania w społeczeństwie. Czytanie od najmłodszych lat jest dobrą podstawą do szybszego przyswajania wiedzy, a także przynosi wiele korzyści w późniejszym życiu zawodowym. Od rozwoju duchowego, przez edukację, nabywanie kompetencji społecznych, aż po redukcję stresu – w każdym z tych obszarów czytanie pełni bardzo ważną rolę. W tym artykule pokazujemy, dlaczego czytanie jest istotne dla prawidłowego rozwoju twojego dziecka.

 


 

Źródło: artykuł na stronie C&A https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/nauka-czytania-dla-dzieci (dostęp 07.10.2021)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *