„NARZECZONA NAZISTY” BARBARA WYSOCZAŃSKA

Dziś polecam książkę „Narzeczona nazisty” Barbary Wysoczańskiej

Debiutancka powieści pani Barbary Wysoczańskiej „Narzeczona nazisty” miała swoją premierę pod koniec czerwca w moje imieniny i jednej z bohaterek powieści. Książkę do recenzji od wydawnictwa FILIA potraktowałam jako imieninowy prezent 🙂

 

Czy była to udana niespodzianka?

 

„Narzeczona nazisty” to kobieca literatura – romans na tle wydarzeń historycznych z drugiej wojny światowej.

 

Rok 1938 – Wolne Miasto Gdańsk

 

Hanna Wolińska- Młoda studentka z Warszawy, w sezonie letnim pracuje jako dama do towarzystwa u niemieckiej hrabiny Irene von Richter.

 

Wakacje dla Irene i Hanny to czas wspólnych spacerów, celebrowania posiłków, wielogodzinnych rozmów i przyjęć towarzyskich. Pieniądze, które Hanna otrzymuje za swoją pracę w zupełności wystarczają na kolejny rok studiów.

 

Starsza Pani przepada za towarzystwem młodej Polki. Dlaczego tak się dzieje?

 

„ Bo się z tobą nie nudzę, moje dziecko, a wiesz przecież, że nie znoszę się nudzić. Nuda jest największym wrogiem starości! Ty jesteś taka zabawna! Twoja młodość jest jak balsam na moją duszę!”

 

Ostatniego dnia wakacji podczas spaceru po plaży Hannę zatrzymuje patrol niemieckich żołnierzy, a następnie zabiera na przesłuchanie do siedziby SS.

 

Z pomocą w tej trudnej i niebezpiecznej sytuacji przychodzi jej wnuk starszej pani Johann von Richter. Młodzi przypadają sobie do gustu i mimo iż na Hannę w Warszawie czeka narzeczony młody architekt Władysław, a Johann właśnie się zaręczył z Susanne, młodzi nie potrafią o sobie zapomnieć.

 

Hanna wraca do Warszawy na ślub brata Janka i swojej najlepszej przyjaciółki. Jesienią ma rozpocząć ostatni rok studiów. Nieoczekiwana wiadomość z Monachium powoduje, że dziewczyna postanawia odwiedzić Irene von Richter. Mimo protestów rodziny i narzeczonego wyjeżdża do Niemiec.

 

Bale, parady, defilady, monachijskie piwiarnie, nocne kluby, podróże po malowniczej Bawarii to jedno oblicze niemieckiej rzeczywistości, drugie zaś to …

 

„… obrazy purpurowych sztandarów ze swastyką, powiewające na każdej fasadzie w stolicy Bawarii, i brutalna nagonka na Żydów, której świadkiem była na dworcu, a o której nadal nie mogła zapomnieć.”

 

Czy Hanna znajdzie szczęście i miłość w ramionach Johanna?

 

A może wróci do Warszawy, skończy studia i zostanie żoną Władysława?

 

To, że młodzi przeżyją wojnę nie jest tajemnicą, gdyż o tym czytelnik dowiaduje się zaraz na początku książki z prologu.

 

Ale jakie dylematy i zagrożenia przyniesie ze sobą wojna i czy Hanna i Johann będą umieli wspólnie stawić im czoła?

 

„Już nie byli Polką i Niemcem – śmiertelnymi wrogami rzuconymi na dwie przeciwne strony barykady- teraz byli kobietą i mężczyzną …. Los podarował im ten czas, tę jedną chwilę i korzystali z niej, nie myśląc co będzie później.”

 

Przeczytajcie!

 

Książka jest dla mnie zawsze najlepszą niespodzianką i upominkiem na każdą okazję. Romantyczno- wojenna historia Hanny i Johanna przypadła mi do gustu. Jedyne co bym zmieniła to zdrobnienia imion i dlatego pisząc recenzję nie używałam ich, mimo iż w książce się pojawiały. Udany debiut. Polecam.

 

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu FILIA.
elemen

 

Książka dostępna w naszej bibliotece: SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Narzeczona nazisty

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *