KONCERT ZESPOŁU NA GÓRZE

WSPANIAŁY KONCERT

Popołudniowy koncert Zespołu Na Górze. Pełne energii (czadu!) wydarzenie artystyczne, bo na scenie wystąpili prawdziwi artyści. Uwiedli nas muzyką. Uwiedli sztuką. Uwiedli radością. A my opowiadamy Wam o tym z wdzięcznością.

 

I kończymy tę relację słowami Adama, który ze sceny mówił do nas (i do Was):

 

„k o c h a j c i e   s i ę   i   r ó b c i e   f a j n e   r z e c z y ! ”.

 

 


28.02.2024

 

godz. 17:00

 

sala widowiskowa Biblioteki

 

Wstęp wolny!

 

Bezpłatne wejściówki dostępne w Bibliotece w Mieścisku!

 

 

Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Żartują, że z tzw. „średniej” wynika, że są ekipą „półsprawną”.

 

W 2019 roku zespół wystąpił w programie „Mam Talent!” docierając do półfinału i robiąc ogromne zamieszanie wśród organizatorów. Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, stwierdził: „Oni rozwalają nasz system!”.

 

Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych warto wymienić występ na festiwalu Pol’and’Rock oraz koncerty zaangażowane społecznie:

 

– w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw);

 

– przy okazji Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność);

 

– na antyfaszystowskiej demonstracji Antifa w Warszawie;

 

– w ramach akcji „Żywność zamiast bomb” we Wrocławiu.

 

W 2016 roku grupa otrzymała na okres roku Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka.

 

Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo … Na jej płytach wystąpili m.in.: Czesław Mozil, Kayah, Renata Przemyk, Grabaż, Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia).

 

W 2008 roku dwóch muzyków przeszło z Na Górze do zespołu Strachy Na Lachy.

 

Strona grupy – http://nagorze.org

Aktualności – http://www.facebook.com/NaGorze

Teledyski – http://youtube.com/user/GrupaNaGorze

Spotify: https://open.spotify.com/artist/6Ci2x1CDxkZr5K0Hcm5zuS?si=sF00cPSuRDCylo3XdZIYaw

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

 

NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *