ZA NAMI PIĘKNY KONCERT CHOPINOWSKI

Chopinowska Reprezentacja Polski

To jest krótki post o wielkim koncercie w małej gminie

 

W piątek wieczorem wypełnioną Waszą wspaniałą obecnością biblioteczną salą widowiskową władała muzyka Chopina. O tym z jaką siłą zawładnęła sercami słuchaczek i słuchaczy świadczyły owacje na stojąco. Biliśmy brawo Jakubowi Kuszlikowi, Laureatowi IV nagrody w ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim, brakowało nam słów, by w pełni opowiedzieć o emocjach, których doświadczyliśmy. A może brawa biliśmy też naszym duszom, że tyle w nich niespodzianie odkryliśmy życia?! Kto wie – po to jest muzyka, by doświadczać takich niespodzianek.

 

Brawa i zachwyt towarzyszyły także mistrzowskim opowieściom o muzyce Chopina w wykonaniu Jana Popisa; cudowna polszczyzna, budząca podziw chopinowska wiedza, swada z jaką malował przed oczami słuchaczy muzykę Chopina ( „dźwięki, proszę Państwa, mają kolor”) – to wszystko wzmacniało emocje, z jakimi słuchaliśmy i przeżywaliśmy tę arcypolską, a jednocześnie uniwersalną muzykę.

 

Oko przyciągał także wspaniały koncertowy fortepian Steinway & Sons.

 

Koncert odbywał się w ramach projektu Chopinowska Reprezentacja Polski – realizowanego przez Biuro Koncertowe Herold, którego znakiem firmowym jest popularyzacja muzyki Chopina.

 

Oprawę ze świateł zagwarantowała firma WiKaudio – Witek Krystkowiak.

 

Wielkie i wspaniałe emocje towarzyszyły naszej małej społeczności – to zasługa wspaniałej muzyki, wspaniałych artystów i wspaniałej publiczności. Kończymy zatem wyrazami wielkiej wdzięczności za ten wspólny wieczór.

 

 

 

 

 

 

Recital najpiękniejszych kompozycji Fryderyka Chopina w wykonaniu Jakuba Kuszlika. W programie m. in. mazurki z op. 50, walce z op. 34 i fantazja f-moll op.49

 

Data: 18 marca 2022 r./ piątek godz. 19.00/ Sala widowiskowa Biblioteki

 

Prowadzący koncert: Jan Popis

 

 

Bibliografia artystów:

Jakub Kuszlik – Laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. Urodzony 23 grudnia 1996 r. Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii
i na Islandii, a także w Japonii i USA.

 

 

 

Jan Popis – Muzykolog, krytyk muzyczny, producent oraz wydawca płyt z muzyką klasyczną, popularyzator muzyki.Od 1974 r. pracował w Polskim Radiu, w redakcjach i działach muzyki klasycznej, gdzie prowadził autorskie programy, w tym słynne „Środy chopinowskie”. Od 1975 r. komentował w PR oraz w TVP siedem kolejnych Konkursów Chopinowskich. Stworzył wydawnictwo płytowe. Jest producentem i redaktorem merytorycznym ok. 350 nagrań archiwalnych oraz nagrań fonograficznych zrealizowanych w PR. W 1998 r. podjął współpracę z Krystianem Zimermanem i z utworzoną przez niego Polish Festival Orchestra. Od 2007 r. był dyrektorem artystyczno-programowym wydawnictwa fonograficznego MUZA Polskie Nagrania. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”.

 

Za swą działalność otrzymał m.in. medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków dla Krytyka Muzycznego Roku, medal Gloria Artis, medal Pro Sinfoniki, medal Pro Arte im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *