„Dziewczyna z Berlina” Kate Hewitt Wydawnictwo FILIA to powieść wojenno- obyczajowa, której akcja toczy się w latach 1936-1945 w Berlinie, oraz w powojennym Frankfurcie. Losy fikcyjnych bohaterów wplecione są w autentyczne wydarzenia epoki związane z takimi postaciami jak Hermann Göring, Reinhard Heydrich, Heinrich Himmler, czy Adolf Hitler.
W roku 1936r. Liesel Scholz wraz z ojcem Ottonem uczestniczy w otwarciu letnich igrzysk olimpijskich. Liesel nie zachwycają wiwaty, aplauzy i szaleństwo na punkcie przywódcy jej kraju, nie lubi Hitlera. Z niepokojem obserwuje co dzieje się na ulicach, w szkole, jak traktowani są Żydzi, Cyganie i Niemcy, którzy nie popierają faszyzmu. Dziewczyna mimo skończonych 14 lat nie chce dołączyć do BDM żeńskiej sekcji nazistowskiej, odpowiednika Hitlerjugend. Zakłada mundurek zmuszona przez ojca. Odkrywa również, że dzięki kierowniczemu stanowisku w zakładach chemicznych IG Farben ojciec ma wiele przywilejów. Jest zapraszany na spotkania i bankiety organizowane przez niemieckich oficerów , przynosi do domu produkty, których w innych niemieckich domach brakuje. Jaką cenę za te protekcje i przywileje przyjdzie zapłacić Liesel, jej matce i młodszemu kalekiemu bratu Friediemu?
Liesel ulega prośbom ojca, przejmuje obowiązki matki i towarzyszy mu w wyjazdach, przyjęciach, kolacjach, ale odkrywa też okrutną prawdę …
„Niemcy szykowały się na wojnę , a jej ojciec najwyraźniej zamierzał torować im drogę. Z przygnębieniem uświadomiła sobie, że trudno jej teraz uwierzyć, że nie był nazistą, a nawet, że nie lubił nim być. Słuchając jak zabawia gości, miała okropne podejrzenie, że sprawia mu to ogromną przyjemność.”
Przed wojną w domu Scholzów pracowała żydowska gosposia Gerda, której pomagała córka Rosa. Liesel i Rosa nie przepadały za sobą. Czy w obliczu niebezpieczeństwa jakie grozi kobiecie i jej córce Liesel wyciągnie pomocną dłoń, narażając przy tym życie swoje i swojej rodziny.
Czy Gerdzie i Rosie uda się uniknąć wywózki do obozu ?
Frankfurt 1945r.- kapitan Sam Houghton analityk z Waszyngtonu otrzymuje zadanie zidentyfikowania nazistowskich naukowców.
„Czy wiesz, ilu Niemców było w czasie wojny powiązanych z organizacją nazistowską? (…) – Około czterdziestu czterech milionów, jak sądzę sir. (…) – Zgadza się, kapitanie. A ile Niemców przyznaje się dzisiaj do przynależności do tej organizacji? Ani jeden zakłamany ptaszek. (…) Dziwnym trafem wszyscy są niewinni. Żaden z nich nie chciał, żeby Adolf Hitler doszedł do władzy. Zadziwiające, że mu się udało biorąc pod uwagę całą tą niechęć.”
Ponieważ Sam słabo zna niemiecki, a ma do przeanalizowania i rozszyfrowania tysiące kwestionariuszy, do pomocy zostaje mu przydzielona niemiecka sekretarka.
Po wstępnej rozmowie z kandydatkami jego wybór pada na młodą kobietę – Annę Vogel.
Wspólnie mają ustalić, którzy niemieccy naukowcy byli zwolennikami nazistów, aby można ich było postawić w stan oskarżenia.
Kim jest Anna Vogel i jaką mroczną tajemnicę skrywa?
Do kogo należał kieszonkowy zegarek, który dziewczyna nosi zawieszony na szyi?
Czy wśród teczek i kwestionariuszy Sam i Anna natrafią na dokumenty Ottona Scholza, chemika IG Farben, protegowanego Göringa?
Bardzo ciekawa historia, przedstawiająca losy ludności niemieckiej w czasie II wojny światowej, ich zmagania z biedą, strachem, reżimem i nazistowskim ładem.
„Dlaczego wszyscy mają w sobie zdolność do czynienia zła? Czy jest możliwe, aby w każdym z nich była taka sama zdolność do czynienia dobra? (…) zdała sobie sprawę, że wojna zakończy się pożogą i ruiną, śmiercią i destrukcją”.
Polecam. Warto przeczytać. Dla miłośników książek z wojną w tle pozycja obowiązkowa.
Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu FILIA.
elemen.
Książka dostępna w naszej bibliotece: SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Dziewczyna z Berlina