„DZIECI FORTUNY” Jagna Rolska

Drugi tom trylogii „Czas niepokoju”, autorstwa Jagny Rolskiej…

… toczy się w Warszawie w dwóch planach czasowych, współcześnie oraz chwilę przed wybuchem II wojny światowej i nosi tytuł „Dzieci Fortuny”.

 

Współczesność – Julia Malinowska, studentka socjologii, tworząc drzewo genealogiczne swojej rodziny zgłębia jej sekrety sprzed lat. Historia pradziadka Apoloniusza Malinowskiego pochłania ją bez reszty i spędza sen z oczu. W ustaleniu zdarzeń z przeszłości dziewczynie pomaga Filip Melner, absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Młody mężczyzna jest krewnym przedwojennego właściciela sklepów wędliniarskich Januarego Melnera i prawnukiem jego córki Krystyny.

 

Rok 1938 – Prasa i radio coraz częściej przekazują zatrważające wieści o zbliżającej się wojnie, ale Warszawiacy mimo iż czują napiętą sytuację w kraju, docierają do nich pogłoski o planach Hitlera, oraz sondują stosunki polsko-żydowskie, jeszcze próbują odsuwać od siebie niepokojące myśli.

 

„Ludność nie chce myśleć, większość jest wdzięczna, gdy podsunie im się gotowy przepis na życie i będzie się go trzymać do upadłego. Łatwiej uwierzyć w uproszczony obrazek i nie zastanawiać się nad jego złożonym tłem”.

 

Popularny aktor Konrad Werner oraz jego przyjaciel Michał Gutman właśnie wrócili z Paryża. Widząc zmęczenie i przygnębienie na twarzy Heleny Małeckiej (kuzynki Michała) proponują jej wyjazd do Juraty. Fajfy, dansingi, kawiarnie, nocne kluby oraz sławy takie jak Jadwiga Smosarska, Magdalena Samozwaniec, Wojciech Kossak, Maria Pawlikowska –Jasnorzewska to środek zaradczy na … złamane serce.

 

Poldek z nowo poślubioną małżonką również wyruszają na urlop nad morze. Mimo pięknej pogody i nadmorskich atrakcji mężczyzna czuje się rozdarty, przegrany i nieszczęśliwy. Spacerując samotnie brzegiem morza uzmysławia sobie …

 

„…, że podobne uczucia będą mu towarzyszyć do końca życia. Nie uwolni się od rodzinnego interesu, niechcianej żony i dzieci, które pewnie kolejno będą przychodzić na świat. Natomiast ojciec i ciotka to gorzkie wisienki na zakalcowatym torcie jego życia”.

 

Jego rozmyślania przerywa nieoczekiwane spotkanie z Konradem Wernerem. Udział Poldka w przyjęciu, w którym bierze udział również Helena ma swoje konsekwencje.

 

Młodzi będą musieli się zmierzyć z kolejnymi dylematami, cierpieniami i tragediami.
Niezdecydowany charakter Poldka, bezduszność i zawziętość starego Apoloniusza Malinowskiego oraz okrucieństwo Ignacego Wernera (młodszego brata Konrada) staną się przyczyną kłopotów Heleny, a w konsekwencji jej … aresztowania.

 

Uwięziona, odcięta od najbliższych dochodzi do wniosku, że …

 

„… rzeczy nigdy nie są proste, a wytyczanie granic w zasadzie nie ma sensu. Związki między ludźmi układały się w skomplikowaną sieć, która nawet najbardziej doświadczonego pająka przyprawiłaby o ból głowy.”

 

Czy Konradowi i Adamowi uda się opuścić kraj przed wybuchem wojny i zacząć nowe życie we Francji? Czy Józefowi Małeckiemu uda się namówić swojego brata Franciszka, aby porzucił Sopot i wraz z rodziną zamieszkał w Warszawie?

 

Kim jest mężczyzna na pożółkłej fotografii ,w dziwnym kapeluszu, niosący w poduszce dziecko?

 

Historia przepełniona emocjami, uczuciami, zapachem kawy i ciastek od Bliklego. Czyta się z wypiekami na twarzy.

 

Dla mnie jeszcze bardziej wciągająca niż tom pierwszy. Jedna z ciekawszych sag rodzinno- historycznych jaka ukazała się w 2022 roku. Nakładem Wydawnictwa Prószyński w styczniu’2023 ukazał się trzeci tom –pt. „Synowie Wojny”. Warto!

 

Bardzo polecam całą sagę.

 

elemen

Książka dostępna w naszej Bibliotece:  https://www.miescisko-bp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=MSC%20M22001122

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *