„Stulecie winnych”, „Matki i córki”, „Lady M” to tylko niektóre powieści znakomitej polskiej pisarki Ałbeny Grabowskiej.
Autorka, która jest lekarką stworzyła cykl o historii medycyny, naukowcach, lekarzach, lekarkach, pielęgniarkach oraz o wynalazkach takich jak aspiryna, eter, promienie rentgena, szwy chirurgiczne, szczepionki przeciwko ospie, czy wściekliźnie.
Pierwszy tom cyklu nosi tytuł „Doktor Bogumił” i opisuje historię młodego lekarza Bogumiła Korzyńskiego, który zatrudnił się w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Najbarwniejszą postacią pierwszego tomu była szwagierka Bogumiła, Augusta, która próbowała za wszelką ceną wniknąć do medycznego świata zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn.
W drugim tomie bohaterkami są tytułowa „Doktor Anna”, czyli Anna Tomaszewicz oraz córka Bogumiła Korzyńskiego Grażyna. Obie kobiety pragną zostać lekarkami. Studiują w Zurychu, tam się poznają i zaprzyjaźniają.
Anna Tomaszewicz po skończonych studiach wraca do Warszawy i pragnie aplikować do Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, aby móc praktykować jako lekarka. Jej marzeniem jest pomagać tym najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym, żyjącym w biedzie i brudzie. Młoda lekarka przedstawia ogromny dorobek naukowy oraz wiedzę przewyższającą wielu mężczyzn -lekarzy …
– „Czy ktoś z panów ma jakieś zastrzeżenia natury intelektualnej do owych prac? – Pracom nic nie można zarzucić- …Wszyscy jak tu siedzimy mamy tego świadomość. Sądzę, że idzie tu o płeć. Czy kobieta ma prawo wykonywać ten zawód? Oto nad czym dywagujemy.”
Niestety Towarzystwo Lekarskie Warszawskie odrzuca wniosek Anny, są tacy którzy nie chcą dopuścić aby kobieta, praktykowała.
Po odrzuceniu kandydatury w Warszawie Anna wpada na pomysł, aby nostryfikować dyplom w Petersburgu w Cesarskiej Akademii Medyko- Chirurgicznej. Aby zebrać potrzebną kwotę na podróż dla siebie i służącej Kasi zatrudnia się jako kopistka w księgarni Władysława Banarskiego.
W Petersburgu poznaje przyjaznych ludzi- naukowca Napoleona Cybulskiego oraz młodego studenta Włodka, którzy pomagają Annie zdobyć upragnione pozwolenie.
W końcu los się do niej uśmiecha, zostaje poproszona o leczenie żon sułtana Omanu, który przyjechał z wizytą do Petersburga. Anna zgłasza się do pracy i …– „Jutro z rana proszę przyjść do akademii, dostanie pani tymczasowe pozwolenie na leczenie żon sułtana. – Nie zgadzam się- powiedziała Anna z mocą. Jak to?- wykrztusił Cybulski. Jeśli obejmuję opieką żony sułtana- wyjaśniła stanowczym głosem- to żądam przystąpienia do egzaminów i nostryfikacji dyplomu. I jeszcze jedno: egzamin ma być jawny.”
Czy Annie Tomaszewicz uda się zdać egzamin w Rosji i otworzyć wymarzoną praktykę? Jak sobie poradzi z przeciwnościami losu po powrocie do Warszawy?
Czemu Grażyna najbliższa przyjaciółka Anny nie wróciła z Zurychu po studiach i jakie tajemnice ukrywa przed rodzicami Bogumiłem i Domicelą Korzyńskimi. Czy Anna w natłoku obowiązków i pracy ponad siły znajdzie czas na miłość i macierzyństwo?
Bardzo gorąco namawiam do zapoznania się z historią tej odważnej, przebojowej, stanowczej i nieustępliwej kobiety. Między rozdziały o pierwszych polskich lekarkach powplatane są historie ludzi, których Anna i Grażyna podziwiały, którymi się inspirowały, którzy mieli znaczący wpływ na dzieje współczesnej medycyny.
Bardzo zaciekawiła mnie historia Elizabeth Blackwell- pierwszej dyplomowanej kobiety lekarki na świecie, Florence Nightingale nazywanej „damą z lampą”, która stworzyła podstawy zawodu pielęgniarki i założyła pierwszą szkołę dla pielęgniarek, oraz niepokornego Wilhelm Röntgena, który otrzymał jako pierwszy Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie promieni nazwanych jego nazwiskiem. Dlaczego nazwałam wybitnego naukowca niepokornym? Tego nie zdradzę, poszukajcie książki w bibliotece, księgarni, na półce znajomych. Przeczytajcie, przesłuchajcie, gorąco zachęcam. Ja mój egzemplarz od wydawnictwa Marginesy mocno przytulam, z postanowieniem, że kiedyś przeczytam go drugi raz.
elemen
Książka dostępna w naszej bibliotece: SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Doktor Anna. T. 2,