BENEFIS SARBIAN

Sarbianie idą w świat!

W piątek 31 marca dla uczczenia Jubileuszu  Zespołu Ludowego Sarbianie zorganizowaliśmy w Bibliotece Benefis.

 

Benefisanci lśnili na scenie; delikatne onieśmielenie spowodowane światłami, emocjami, obecnością zaproszonych gości nie przytłumiło tego blasku – może nawet dodawało mu wyjątkowej aury.

 

Sarbianie śpiewali, a my towarzyszyliśmy im na scenie pytaniami o wydarzenia z ich długiej artystycznej drogi.  Wiele wesołości wywołało wspomnienie zrealizowanego wespół z Muzeum Regionalne w Wągrowcu widowiska Wesele Pałuckie.

 

Prezentem dla Jubilatów był mikrokoncert na cytrze Grzegorza Tomaszewskiego, który skomponował i wykonał „Poloneza z końca Polski” (napiszemy o tym osobno  i o lekturze odnalezionego fragmentu XIV Księgi Pana Tadeusza, w którym Mickiewicz (bywający w Wielkopolsce) opisał scenę dyskusji Sarbian w świetlicy wiejskiej!)

 

Sarbianie otrzymali także płytę z archiwalnymi nagraniami swoich utworów. Utwory te przedzielają wspomnienia członkiń i członków zespołu nagrane w studio biblioteki (o tym wydawnictwie także napiszemy osobno).

 

Prezentem był także koncert Maniuchy i Ksawerego „Oj borom, borom” . Teatr ludzkiego życia wyśpiewany i zagrany na kontrabasie ( pieśni z Polesia wołyńskiego )  ujął i wzruszył słuchaczy. W studio nagraliśmy z artystami rozmowę – zaprezentujemy ją wkrótce.

 

Benefisowi towarzyszyła wystawa „Stroje Ludowe Wielkopolski „ . Dziękujemy Wojewódzka Biblioteka  Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za błyskawiczne przygotowanie i udostępnienie 10 plansz (część wystawy, która w całości (35 plansz) zaprezentujemy w Bibliotece Mieścisku 8 września na rozpoczęcie Targów Michałowskich).

 

Były życzenia i  gratulacje; Starosta Powiatu Wagrowieckiego wręczył zespołowi szczególne wyróżnienie; Nagrodę Herbu  Powiatu Wagrowieckiego,  Wójt Gminy Mieścisko – grawerton z gratulacjami i życzeniami! Był wzrusz…..

 

Jubileusz i Benefis za nami – Sarbianie idą w świat! A Biblioteka będzie im towarzyszyć…

 

Dziękujemy za ten pełen emocji i wzruszeń wieczór.

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *