„APARTAMENT” IZABELA JANISZEWSKA

Zapraszam do lektury powieści pt. „Apartament”.

Izabela Janiszewska to autorka świetnej trylogii kryminalnej pt. „Wrzask”, „Histeria”, „Amok” oraz powieści „Niewybaczalne” i najnowszej pt. „Apartament”.

 

Kiedy kończyłam podróż z Brunem Wilczyńskim i Larysą Luboń  bohaterami „Wrzasku”, „Histerii”, „Amoku” , pomyślałam …

 

Cytat: „Spędziłam z nimi wiele niezwykłych dni i nocy, stali się mi bliscy jak prawdziwi przyjaciele. Rozśmieszali mnie, irytowali, a przede wszystkim nieustająco zaskakiwali”.

 

A czy tak samo będę tęskniła za Niną i Tomaszem Engelami, bohaterami powieści „Apartament”?

 

Wiosna, Karkonosze, zalew Modrzejówka, hotel „Wichrowe wzgórza”, apartament master suite nr 366.

 

Nina Engel jest tancerką w teatrze muzycznym. Ogrom ćwiczeń i prób przed zbliżającą się premierą oraz choroba matki skutkują przemęczeniem. To dobry czas na chwilę oddechu.

 

Tomasz Engel o kilkanaście lat starszy od żony pisarz. Zdobył uznanie dzięki książce, którą napisał po śmierci swojej pierwszej żony Ewy. Mimo kolejnych podejmowanych prób nie potrafi znaleźć pomysłu na nową powieść. Może zmiana otoczenia, cisza i malownicze krajobrazy staną się bodźcem do dalszej pracy.

 

Wypad na weekend w góry wydaje się małżonkom znakomitym pomysłem.

 

Mimo, że przed wyjazdem i w trakcie podróży spotykają ich pewne trudności udaje im się szczęśliwie dotrzeć na miejsce.

 

Tomasz zgłasza ich przyjazd na recepcji,  natomiast Nina wraca do samochodu w poszukiwaniu swojego telefonu.

 

Zmęczona podróżą Nina szybko zasypia, natomiast Tomasz postanawia zjeść kolację i chwilę popracować. Wypity w barze drink i ostra wymiana zdań  z nieznajomym, Wiktorem Abartem wzbudza w pisarzu niepokój i frustrację. Poirytowany wraca do pokoju i kładzie się spać obok żony.

 

Nazajutrz okazuje się, że Nina zniknęła. Nikt jej nie widział, kamery jej nie zarejestrowały, nie ma jej rzeczy osobistych …

 

Cytat: „Łyse, metalowe wieszaki dzwonią o siebie, gdy je przesuwam. Wszystkie sukienki zniknęły, nie ma szpilek, które planowała włożyć na kolację (…). Nerwowo otwieram kolejne skrzydła ogromnej szafy oraz szuflady, gdzie po przyjeździe schowaliśmy różne drobiazgi, ale zewsząd zieje ta sama pustka, która zdaje się ze mnie szydzić.”

 

Tomasz przeżywa koszmar, pracownicy hotelu utrzymują, że apartament był rezerwowany na jedną osobę. Czy coś przed nim ukrywają,

 

Czy Nina opuściła hotel dobrowolnie, czy została uprowadzona? Czy kobieta żyje?

 

Tomasz nie odpuszcza, o zaginięciu zostaje powiadomiona policja.

 

Komórka, pamiętnik, żółta apaszka, plama na dywanie, …

 

Tajemnice, kłamstwa, niedopowiedzenia, obsesje…

 

Krzywda, ból, strach, trauma,  ….

 

Kim są Łucja, Iga, Jakub, Paweł?

 

Powieści Izabeli Janiszewskiej charakteryzuje ekscytująca fabuła, lawina emocji, ciekawy rys psychologiczny bohaterów.

 

Cytat: „To, co czyni ludzi wyjątkowymi, to małe dziwactwa, z których są utkani (…) Wszyscy jakieś mamy i to one ostatecznie czynią nas tym , kim jesteśmy. Są jak przyprawa, która odróżnia od siebie setki podobnych dań i pozwala na długo zapamiętać ten jeden wyjątkowy smak.”

 

Wszystkie te elementy utrzymują czytelnika w ciągłym napięciu. Jesteśmy zaskakiwani do ostatniej strony. Krótko mówiąc nie skończysz, nie zaśniesz.

 

Czy żałuję, że to już koniec?

 

Nie, gdyż po pięciu literackich spotkaniach z panią Izabelą wierzę, że to tylko kwestia czasu i autorka znów mnie „zastrzeli” nową kryminalną historią.

 

Będę czekać, wypatrywać, czatować. Morderczo polecam „Apartament” i wszystkie pozostałe powieści Izabeli Janiszewskiej.

 

Za książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.

 

elemen.

 

Książka dostępna w naszej bibliotece: SOWA OPAC : Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku Katalog księgozbioru – Apartament

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *