„ALMOND WON – PYUNG SHON

Dziś polecam powieść pisarki Won-PYung Shon „Almond”

Strach, złość, smutek, zaskoczenie, zaufanie, radość- krótko mówiąc emocje- którymi wypełniony jest człowiek od stóp, aż po cebulki włosów. Wszystkie są ważne bez podziału na dobre i złe.

 

Czasami trudno nam nad nimi panować, szukamy sposobów na odreagowanie. Za nasze emocje odpowiada mózg, a ściślej mówiąc ciało migdałowate.

 

A co jeśli te migdały są uszkodzone, mają defekt ? Seon Yunjae (Jundżi) bohater książki pt. „Almond” koreańskiej pisarki Won-PYung Shon (Szon Won Pung) – choruje na aleksytymię.

 

„a” – brak, „lexis” – słowo i „thymos” – emocja – jednym słowem aleksytymia.

 

(Jundżi) Yunjae się nie uśmiecha, nie płacze, nie złości, nie czuje bólu, lęku, ciekawości, brak mu empatii. Nie rozpoznaje również emocji u innych. Jest mu obojętne czy ktoś z niego żartuje, czy ktoś się na niego złości, czy komuś dzieje się krzywda.

 

Czy można żyć bez emocji? Mimo, że chłopak próbuje nie wzbudzać zainteresowania, nie wyróżniać się, trzymać na uboczu, nazywają go – odmieńcem, dziwadłem, potworem.

 

Matka i babka, przez które chłopiec jest wychowywany starają się pomóc mu dostosować się do otaczającego świata. Przyklejają karteczki i strzałki ze wskazówkami w widocznych miejscach mieszkania – miłość – szczęście – smutek – gniew …

 

Cytat- „Lista instrukcji się wydłużała. Kiedy inne dzieci uczyły się tabliczki mnożenia, ja wkuwałem przykłady zachowań, jakby to była genealogia starożytnych koreańskich dynastii. Starałem się przypisać właściwą reakcję do każdej akcji.”

 

Jedna z instrukcji brzmiała:

 

„Uwaga! Jeśli chodzi o wyraz twarzy, staraj się naśladować ten, który widzisz u innych”.

 

Miejscem, w którym (Jundżi) Yunjae czuł się bezpiecznie był antykwariat matki, w którym regularnie przesiadywał.

 

Cytat: „Książki zabierały mnie w miejsca, do jakich nie miałem dostępu inną drogą. Były pełne wyznań innych ludzi, których nigdy nie spotkałem, i opowieści o wydarzeniach będących dla mnie tajemnicą. Pomiędzy okładkami znajdowałem nieodczuwane przez siebie emocje oraz niedoświadczone przez siebie losy.”

 

(To poza wszystkim bardzo cena charakterystyka tego, czym jest lektura- i czym jest czytanie.)

 

W szesnaste urodziny (Jundżi) Yunjae , w wigilijny wieczór dochodzi do wypadku. Od tego tragicznego dnia chłopak będzie musiał radzić sobie sam. Troszczyć się o siebie, uczęszczać do szkoły, popołudniami prowadzić antykwariat, składać wizyty w szpitalu, a na horyzoncie pojawia się …

 

Cytat: „- To Yun Isu. Może byś się przywitał z nowymi kolegami? – No nie wiem …- Gon przekrzywił głowę, aż mu chrupnęło w kręgach szyjnych, potem wydął językiem kolejno prawy i lewy policzek. Uśmiechnął się ironicznie, powiódł po wszystkich spojrzeniem i splunął”.

 

Kim okaże się Gon wrogiem, czy przyjacielem?

 

Chłopak może liczyć na pomoc doktora Shima właściciela kamienicy, w której mieści się antykwariat, dawnego przyjaciela matki.

 

Z jaką osobliwą prośbą zwróci się do chłopaka profesor ekonomii Yun Gwonho?

 

Kim okaże się Dora? Czy człowiek pozbawiony emocji może się zakochać?

 

Cytat: „Dora miała rozwiązane sznurówki, koniec jednej niknął pod moim butem. – Jesteś miły. Jesteś normalny. Ale też jesteś wyjątkowy. Tak cię rozumiem.”

 

Na koniec starego roku trafiłam na niezwykłą powieść budzącą ogrom emocji począwszy od okładki, po język, historię, bohaterów i każdą z ponad 200 stron książki.

 

Cytat: „Ludzie ignorują tragedie rozgrywające się gdzieś daleko, bo nic nie mogą zrobić, ale też nie reagują, gdy do tragedii dochodzi pod ich nosem, boją się. Większość osób ma uczucia, ale nie podejmuje działań. Ludzie mówią, że są pełni współczucia, ale mają krótką pamięć. Z tego, co mi się wydaje nie tak wygląda prawdziwe współczucie”.

 

Drodzy czytelnicy w roku 2022r. kierujmy się uczuciami, podejmujmy działania, bądźmy wrażliwi, czytajmy emocjonujące książki. A jeśli mowa o dobrych książkach to gorąco polecam wydawnictwo MOVA i tę niezwykłą powieść, w której słowa przetykane są z emocjami.

 

Gorąco polecam.
elemen

 

Książka dostępna w naszej bibliotece: https://miescisko-bp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=MSC%20M21001108

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *