MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI KRISTINA SYROVA KOVALYSHYN

W środę popołudniu w kilkadziesiąt osób byliśmy razem wokół słów.

Bezpośrednim pretekstem do spotkania był  Międzynarodowy Dzień Poezji.  Nasze spotkanie także było międzynarodowe: gościem popołudnia i wieczoru była pochodząca z Ukrainy pisarka i poetka – Kristina Syrova – Kovalyshyn, i wiersze czytaliśmy po polsku i po ukraińsku.

 

Spotkanie przygotowały wspólnie:  Biblioteka i Fundacja Dobro Wraca.

 

Poezja, która korzenie ma chyba w śpiewie nadal działa; przynajmniej działała na dusze słuchaczek i słuchaczy, które i którzy słuchali pełnych muzyki wierszy Autorki. Melodia słów – nawet bez tłumaczenia- wystarczała by z wielu serc zrobić tego wieczoru drżący instrument emocji.

 

Po polsku były wiersze Sary Teasdal „Nadejdą ciepłe deszcze”, kilka wierszy Wisławy Szymborskiej (dla uczczenia Roku WSz), pełen nadziei wiersz Thomasa Hardy’ego o śpiewie ptaka pośród nocy, wiersz Philipa Larkina „Woda” ( Światowy Dzień Wody  J ) i wyjątkowo silnie działający tekst – rap – „Anioły” (utwór Jana-rapowanie):

 

Przed wszystkim Cię nie uchronię, lecz próbować będę zawsze
Jeśli odniesiesz porażkę to zawsze po wspólnej walce
I chociaż się nie widzimy, idziemy przez życie razem
Choć możesz nie zawsze zdawać sobie sprawę….

 

Tak mogą mówić i działać słowa w wierszu, w poezji (Przed wszystkim Cię nie uchronię, lecz próbować będę zawsze) i tego doświadczyliśmy tego popołudnia; słów, które próbują nas uchronić przed brakiem nadziei (Hardy), przed zwątpieniem i rezygnacją (Kristina), przed brakiem radości ( „Szybko” Danuta Wawiłow), przed niewiarą w sprawiedliwość (Kristina), przed samotnością (Jan-rapowanie).

 

Było nam dobrze…. Kiedy słuchaliśmy, czytaliśmy, rozmawialiśmy, kiedy piliśmy kawę i jedliśmy ciasto…razem…

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *