PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK 4 RUNDA – ZAKOŃCZENIE

To jest wpis o wdzięczności za możliwość udziału biblioteki w 4 Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek.

W piątek zakończyliśmy półtoraroczny projekt, a dziś przyszła paczka z listem od Fundacji i zestawem pierników!

 

Program Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 program był prowadzony w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries” w partnerstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

 

W 4 Rundzie PRB wraz z nami wzięły udział biblioteki z 79 gmin, ok. 300 reprezentujących je bibliotekarek i bibliotekarzy. Pracowaliśmy wspólnie od lata 2021 do zimy 2022 . W piątek 9 grudnia miało miejsce ostatnie – podsumowujące spotkanie.

 

Przez 20 miesięcy otrzymaliśmy nieocenione wsparcie: szkolenia, doradztwo, materiały i sprzęt. Oferta podzielona była na kilka bloków. Na początku zespoły bibliotek zaproszono do tego, żeby pod okiem specjalistów rozejrzeć się dookoła i przeprowadzić diagnozę lokalną; przeprowadziliśmy i opublikowaliśmy ( znajdziecie ją na naszej stronie internetowej ). Diagnoza była punktem wyjścia do przygotowania Planu Rozwoju Biblioteki i przemyślenia jej misji, a także określenia zakresu i zaprojektowania sposobu świadczenia usług biblioteki, również usług online. Taki plan również stworzyliśmy i sformułowaliśmy wizję i misję naszej instytucji.

 

Nawiązaliśmy także relacje z innymi bibliotekami; z Wielkopolski i z Polski ( jedną z nich gościliśmy na spotkaniu sieciującym, o którym pisaliśmy też na fb).

 

Doświadczenie i relacje – to chyba jest najważniejsze, co wynosimy z emocjonującej przygody z Programem Rozwoju Bibliotek. Mamy pewność, że przełoży się to na ilość i jakość usług, które z myślą o Was przygotowujemy i realizujemy.

 

Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pięknie dziękujemy za możliwość udziału w Programie, i ten wpis jest notatką na temat wdzięczności, pewnie zbyt małą by opowiedzieć nasze doświadczenie wdzięcznotką.

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *