
„KRYZYSOWNIK” w naszej bibliotece
„Zawsze uśmiechniętych ludzi znajdziecie tylko w reklamie”,
W konkretnym, codziennym życiu ludzie mają swoje problemy, trudności i wielu z nich w tych problemach i trudnościach potrzebuje wsparcia.
Rodzajem pomocy może być b e z p ł a t n a p u b l i k a c j a – „K R Y Z Y S O W N I K”, poradnik, który znajdziecie w naszej bibliotece. Można wejść, zabrać dla siebie, dla sąsiadki/sąsiada, przyjaciółki/przyjaciela, sympatii, dla seniorki i seniora, dla dziewczyny i chłopaka – „Kryzysownik” może służyć wsparciem osobom w każdej grupie wiekowej.
Co tam znajdziecie?
„Kryzysownik” to przewodnik po dostępnych formach wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Dla mieszkańców, ich bliskich oraz specjalistów. W „Kryzysowniku” znajdziecie m.in.:
* 10 sposobów dbania o siebie,
* pomysły dotyczące budowania relacji z dziećmi,
* krótkie wskazówki jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego,
* w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej oraz dokąd zwrócić się o pomoc.
Poradnik przygotował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”.
Poradnik otwiera rozdział „Antykryzysownik, czyli 10 umiejętności, które pozwolą ci skutecznie dbać o swoje samopoczucie emocjonalne” i ten rozdział wydaje nam się bardzo ważny, bo wskazuje na te aktywności, które są bliskie Bibliotece w realizacji jej misji „Jesteśmy w tym wszyscy razem”. W kolejnych tygodniach będziemy brać te aktywności „na warsztat” i linkować do nich książki, poradniki, publikacje, które znajdziecie na półkach naszej biblioteki.
Jakie to aktywności, kroki do zdrowia i dobrego samopoczucia? Proste:
– wyrażaj uczucia,
– wyznaczaj sobie cele i planuj czas,
– rozwiązuj problemy krok po kroku,
– bądź dla siebie dobra/y, życzliwa/y,
– naucz się relaksować w kontakcie z naturą,
– odżywiaj się odpowiednio i bądź aktywna/y fizycznie,
– buduj i dbaj o relacje,
– angażuj się, czyli miej pasje,
– naucz się mówić „nie”,
– szukaj, proś i przyjmuj pomoc.
„Kryzysownik” dostępny jest w wersji elektronicznej – pdf do pobrania na stronie – https://rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne/kryzysownik/
Zapraszamy do korzystania, brania, czytania, dzielenia się; bierzcie, czytajcie, podawajcie!