SPOTKANIE AUTORSKIE Z LESZKIEM CHUDZIŃSKIM – RELACJA

W czwartek 28 04., wieczorem w Bibliotece spotkaliśmy się z mieszkającym w Seattle autorem tomu „Podlesie. 77 wierszy z Shoreline i Seattle” Leszkiem Z. Chudzińskim.   Ileż emocji!;   wspomnienia, rozmowa o ludziach i wierszach, o Podlesiu, o tym, kim jest poeta i co może być poezją ( np. opisywanie wiejskiego wychodka!!!), o tym, że […]

W czwartek 28 04., wieczorem w Bibliotece spotkaliśmy się z mieszkającym w Seattle autorem tomu „Podlesie. 77 wierszy z Shoreline i Seattle” Leszkiem Z. Chudzińskim.

 

Ileż emocji!;

 

wspomnienia, rozmowa o ludziach i wierszach, o Podlesiu, o tym, kim jest poeta i co może być poezją ( np. opisywanie wiejskiego wychodka!!!), o tym, że Podlesie trafia do historii ( na pewno historii literatury – bo w tomie Podlesie rymuje się z Czarnolesie!), o słowach, których już nie ma ( węborki, gielejzy, dieże, centryfugi), o obrazach pracy, o piątej porze roku*, w której wszyscy przez chwilę byliśmy – czyli w porze wspomnień, pamięci, wyobraźni, słów, poezji, literatury).

 

Piękny wieczór – atmosfera podczas spotkania taka, że trudno ją opisać słowami; ci, którzy byli, mówili po prostu: „pięknie było”, ci, którzy nie byli będą mogli odsłuchać ten wieczór, bo spotkanie rejestrowaliśmy i w maju pojawi się na naszej stronie www jako audycja, podcast!!!!

 

Spotkanie było wspaniałą okazją do wyjątkowej relacji, którą wspólnie stworzyliśmy: czytelniczki i czytelnicy, mieszkańcy Podlesia i Mieściska, goście z Wągrowca i innych miast, Autor i jego Rodziny, dzieci recytujące wiersze, muzyk grający na cytrze, bibliotekarki przygotowujące projekcję i oprawę spotkania. Stało się tak, bo byliśmy  w   t y m   w s z y s c y   r a z e m – za to dziękujemy.

 

Raz jeszcze wdzięczność za pomoc w wydaniu tomu: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, Sołectwo i KGW Podlesie Wysokie.

 

Wiersze z Podlesia będą żyć teraz w naszej pamięci, a tom „Podlesia” – efekt naszej wspólnej pracy wędruje do największych bibliotek w Polsce, do Biblioteki w Seattle, no i wszędzie tam, gdzie zechcecie go ze sobą zabrać, żeby pokazać co i jak się u nas dzieje i wydaje!

 

A my kończymy już ten wpis fragmentem jednego z 77 wierszy „Podlesia”, bo:
„ …pieje kur na grzędzie
Jak jest
Tak i będzie”

 

*
„Podlesie” inauguruje serie wydawniczą Biblioteki, która nazywa się „Piąta Pora Roku”.
Dlaczego 5Pora Roku? Bo istnieje piąta pora roku: „Jest piąta pora roku. Jest coś co wymyka się biegowi czasu, a jednak powraca rokrocznie jak jesień i jak zima, jak wiosna i jak lato. Coś co ma swoje owoce i swój blask”*

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *