„MAJA I TAJEMNICZA SZUFLADA” AGNIESZKA KRAWCZYK

Tadam! Oto  nowa odsłona Agnieszki Krawczyk, specjalistki od słonecznych, klimatycznych, tajemniczych, przepełnionych miłością opowieści obyczajowych.

Mistrzyni sag rodzinnych, które czyta się z zapartym tchem i łezką w oku, niecierpliwie wypatrując kolejnego tomu.

 

Tym razem pani Agnieszka „wyczarowała” historię dla małych czytelników- „Maja i tajemnicza szuflada” ukazała się  w pewien słoneczny wrześniowy dzień nakładem wydawnictwa  FRAJDA.

 

Tytułowa Maja ma dziesięć lat i po wakacjach rozpocznie naukę w piątej klasie.

 

Uwielbia gofry z konfiturą malinową babci Irenki, wspinanie się na drzewa, i rysowanie. Rysuje wszystko co ją zachwyca i interesuje.

 

Jej rodzice są naukowcami – meteorologami. Ich praca polega na obserwowaniu pogody.

 

Cytat: „…szczególnie interesują nas zmiany klimatu. Co się z nim dzieje w ciągu wielu lat. Dlaczego nagle pojawiają się burze z gradem, gwałtowne ulewy, które zatapiają drogi i pola, albo czemu zimą wcale nie pada śnieg.”

 

Już w krótce, przez kilka miesięcy będą obserwować pogodę na Spitsbergenie, na Morzu Arktycznym. Popłyną tam statkiem zwanym lodołamaczem i będą mieszkać w specjalnej bazie polarnej.  Zaprzyjaźnią się z fokami, niedźwiedziami, morsami, pieścami i ulubionymi ptakami Majki – maskonurami.

 

Spróbujcie razem Mają narysować maskonura …

 

„ … najpierw szkicujemy małe kółko- to jest głowa. Potem pod tym kółkiem – duży owal, który będzie tułowiem ptaka. Łączysz je ze sobą, rysując szyję. Dalej jest już prosto- dodajesz skrzydła, gruby dziób z przodu i oczywiście nogi.”

 

A teraz wyszukajcie w Internecie zdjęcie maskonura i sprawdźcie jak Wam poszło.

 

Dziewczynka na czas ekspedycji rodziców przeprowadza się do najwspanialszej babci Irenki, kota Rumianka i kanarka Pepe. Mieszka w dawnym pokoju swojej mamy. Poznaje Leona z drzewa, Marcelinę, Anię, Aleksę, Maćka, Staszka, malarza Kryspina oraz pana Romana.

 

Projektuje z babcią witraże z kolorowych szkiełek i pomaga uprawiać ogród.

 

Zapisuje się do klubu „Zumbeczki Aktywne Babeczki” oraz wspólnie z nowymi przyjaciółmi zakłada paczkę  o nazwie „Ekipa Badaczy”.

 

Czy Maja i jej nowi przyjaciele rozwiążą zagadkę znikających w miasteczku zegarów? Czy to możliwe, że ginące zegary to sprawka kota Rumianka? A jeśli to nie kot, to kto i dlaczego wykrada zegary?

 

Cytat: „Nie ma wskazówki w zegarze w parku, babci zginął zegar z kukułką,  panu Romanowi budzik, a Marcelinie zegarek na rękę (…) wsiąkły co najmniej cztery czasomierze. Piąty zegar zdemontowano na dworcu.”

 

A to wcale nie koniec …

 

Jaką tajemnicę skrywa  stara szuflada w dawnym pokoju mamy Mai?  Ciągle coś w niej grzechocze, turla się i brzęczy. A przecież powinna być… pusta.

 

Dla kogo Kryspin skonstruował różnokolorowe ptaki z masy papierowej?

 

Jaki kolor powstanie z odrobiny czerwonego, białego, szarego i ociupinki niebieskiego? Sprawdźcie sami. Jak myślicie jaki ptak ma pióra w tym kolorze?

 

Ktoś coś zgubi, ktoś coś znajdzie, ktoś coś naprawi, ktoś coś zepsuje, ktoś się pokłóci, ktoś się zakocha … samo życie jak to bywa w powieściach pani Agnieszki.

 

Mądra, ciekawa, zabawna powieść wzbogacona ilustracjami Katarzyny Kołodziej. Prawdziwa „Frajda” na jesienne popołudnia dla małych czytelniczek i czytelników. Biegnę sprawdzić, czy któraś szuflada w moim domu nie jest zaczarowana. Już czekam na kolejny tom.

 

elemen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *